Ljetna pilot kiparska radionica na Dubrovi oduševila sudionike
Nisu znali kako će izgledati, Mediteranski kiparski simpozij (MKS), pilot projekt ljetne radionice na Dubrovi, ali iskustvo je odlično, svi bi kažu, rado ostali još desetak dana, zato imaju velike planove za dogodine. Svim sudionicima je povijest Parka skulptura na Dubrovi, dobro znana i drago im je da se smisao nastavlja, putem tih kamenčića i stvaranja „ Mozaik“-a, što je bila tema radionice.
„Imali smo tri sudionice, rukovodili smo se njihovim radom, uspjehom na fakultetu i potrebom za daljnjim usavršavanjem. Uvijek ima talentiranih i manje talentiranih, a ja sam tražio da to budu oni studenti koje hoće nešto više“, izjavio je voditelj, akademski slikar i redovni prof. na Likovnoj akademiji u Rijeci, Zdravko Milić.
„Djevojke Mia, Marina i Alison prihvatile su izazov da budu sudionice ove prve ljetne radionice. Među njih troje zastupljena je grafika, kiparstvo, tekstil, slikarstvo i baš ta različitost je dobra. Sve one žele naučiti više i mislim da su u tih 5 dana naučile maksimalno. Službeno smo radili po četiri sata, ali djevojke su mogle ostati i duže, ukoliko su htjele“, rekao je Milić.

Za Miu Knežević iz Nedešćine, koja je diplomirala kiparstvo na Likovnoj akademiji Rijeka, ljetna kiparska radionica je pravi izazov. „Inače nikad nisam radila mozaik, samo sam ga teoretski znala, gledajući druge kako rade. Sad sam se ovdje u tri različita rada lijepo usavršila. Moja tema je pejzaž Prtloga, to je naše mjesto za kupanje i ovim mozaikom želim ovjekovječiti taj pogled. Zamisao je moja, a profesor me je koordinirao. Kuda krenuti? što bi možda bilo bolje? On je sav u tome, a ja još uvijek samo učim,“izjavila je Knežević.

Vizualne komunikacije i grafički dizajn na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, diplomirala je Marina Rajšić. „Cijenim inicijativu i priliku koja nam je pružena od strane MKS-a da se usavršimo u tehnici pod mentorstvom stručnjaka, profesora, Milića.
Danas radim analognu verziju svog digitalnog rada iz 2017. godine naziva ''Detalj 1''. Radi se o konceptu poistovjećivanja dvije jedinke različite vrste i njihovog utjecaja na zajednicu. Piksel je u ovoj analognoj verziji rada zamijenjen kamenčićem, osnovnom jedinicom mozaika“, kazala je Rajšić.

„Ništa se od ovoga ne bi dogodilo, da Ministarstvo kulture RH, nije prepoznalo povrat novih sadržaja na Dubrovu. I financijski poduprlo realizaciju radionice Mozaika“, izjavila je akademska slikarica i predsjednica Stručnog savjeta, Tea Bičić, i dodala, „ Uz nas je i partnerska Općina Sv. Nedelja, na čijem teritoriju je većina skulptura Parka Dubrova“.
Kakav je plan s Dubrovom, nakon što smo i osobno doživjeli oduševljenje sudionica na mjestu događaja, koje je ponovo dobilo onaj pravi smisao, a one odlaze tužne što je već subota, kad sve završava, gradonačelnik Labina, Valter Glavičić, izjavio je, „ MKS jedno je vrijeme stagnirao, prvi i najvažniji korak bio je da ga preuzmu ljudi koji su spremni žrtvovati svoje vrijeme, znanje, iskustvo i svu svoju energiju i entuzijazam, dati u jednu javnu, opću stvar. Za krajnji rezultat, a što je bila ideja akademskog slikara i kipara, Josipa Diminića, da predivan park pun umjetničkih djela živi u prirodi i sa građanima. I već u godinu dana članovi Udruge na čelu koje su, Renata Kiršić i Tea Bičić, pokazali su nam ogroman pomak“, poručio je Glavičić.

Oduševljenje ne skriva ni pročelnik Upravnog odjela društvenih djelatnosti u Gradu Labinu, Borjan Batagelj, „Predivna Dubrova, koja uz prirodne ljepote ima neprocjenjivu umjetničku vrijednost, nadilazi ne samo granice lokalnih samouprava, nego granice Hrvatske pa i ovoga dijela Europe.“
Samo mjesto zaslužuje postati meka umjetničkog stvaralaštva, čuli smo sa više strana bar što se likovnog stvaralaštva tiče, ali zašto ne i nečega drugoga. I ova sjajna, inspirativna radionica, je ono što ovo mjesto i Labinština, kao nepresušno izvorište umjetnika treba.
„Da ovakva događanja budu stalna, baš na ovom mjestu i da Dubrova postane ono što zaslužuje, centar na mapi likovne umjetnosti. Ne samo Labinštine i Istre, nego i puno šire,“ potvrdio je Batagelj.

„Grad Labin ima ograničena sredstva financiranja, ali pokušavamo naći ljude koji razumiju koliko je ova pozicija predivna i vrijedna i koliko je važno da ju svi zajedno opet vratimo u život. Kao pravni slijednik bivše općine Labin, surađujemo sa susjednom Općinom Sv.Nedelja, s kojom se dijeli prostor parka skulptura. Lijepo surađujemo s Istarskom županijom i Ministarstvom kulture,“ dodao je Glavičić.
„Od preuzimanja Udruge, godinu dana smo sređivali organizaciju i pronalazili sredstava da možemo nastaviti s programom. Intencija nam je da u svim narednim godinama nastavimo s razvojem programa MKS-a i popratnim sadržajima kao što je i ova radionica. Vrlo brzo mogu se očekivati i novosti vezane za samu produkciju simpozija, ali i svih ostalih sadržaja“, izjavila je predsjednica Udruge MKS, Renata Kiršić.

Zbog kiše, ljetna radionica MKS-a produžila je jedan dan rada i umjesto u petak, završava u subotu. (K.Š.P.)13.09.2019./16:31:37