Tulio Demetlika nagrađen posebnom titulom, najvažnijim priznanjem u Republici Poljskoj, generalni počasni rudarski direktor
Svečana akademija Grada Labina i općina Pićan, Raša, Kršan i Sv.Nedelja, povodom 99.obljetnice Labinske republike, održana je u nedjelju 01. ožujka 2020. u Društveno kulturnom centru (DKC) Lamparna.
„Cijenjeni uzvanici, poštovani predstavnici Ministarstva kulture RH, gospodo zastupnici Sabora RH, predstavnici Istarske županije, kolegice i kolege, gradonačelnici, načelnice i načelnici općina Labinštine, dragi prijatelji iz Poljske, vijećnice i vijećnici Gradskih i Općinskih vijeća, dragi naši kovari! Vašim dolaskom danas na Svečanu akademiju u čast 99.obljetnice slavlja Labinske republike iskazali ste građanima Labina i Labinštine veliko uvažavanje“, rekao je na samom početku, gradonačelnik Grada Labina, Valter Glavičić
„Ponosimo se rudarskom tradicijom i idealima ugrađenim u temelje rudarskog Labina. Svjesni odgovornosti za sve što smo naslijedili, dužni smo širiti nove građanske i europske vrednote i prenositi ih na naše mlade.
Labinska republika iz 1921. duboko je usađena u svijest Labinjana. Naši su rudari digli glas zbog nepodnošljive obespravljenosti, socijalne nesigurnosti i sve izraženijeg divljanja fašizma. Imali su hrabrosti dići svoj glas i suprotstaviti se nadmoćnijem i jačem, državnom aparatu. Sila je prevladala, ali je ostala svijest, da se tada rodila ideja antifašizma na kojoj počivaju temelji suvremene Hrvatske i Europe. I da se antifašizam rodio ovdje, u Labinu, u rukama malog, Labinskog čovjeka.
Zato, kada pogledate šoht, rudarski simbol ovoga rudarskog Grada i ljudi, a svjedočimo, ne samo njegovoj obnovi, zdravim i čvrstim nogama, nego i trenutku u kojem današnja generacija Labinštine, simbolično šalje poruku da poštuje svoju prošlost, njena dostignuća i da se uzdaje i na toj zastari gradi budućnost.
Obnova šohta financirana je EU sredstvima iz programa prekogranične suradnje Slovenija-Hrvatska. Radove su izvodili Labinski ljudi. Iako vrlo zahtjevne i opasne, radio ih je Labinski „mići“ čovjek. Po buri i kiši, puno noćnih radova, i sve je bilo gotovo na vrijeme.
Zahvalio se Glavičić dobroj suradnji s Konzervatorskim odjelom iz Pule, i svima koji su sudjelovali, na bilo koji način u njegovoj obnovi.
„Dobili smo šoht, moćan i uređen, i zato mislim da bi svaki dan morali dignuti glavu i pogledati ga, da nas podsjeti na hrabrost i srčanost koju su imali naši kovari. Oni su punili vagonete ugljena, a novac je odlazio u Beč, poslije u Rim, ali su imali hrabrost tražiti, svojom rukom i mukom stečena prava, od puno jačih i snažnijih od sebe.
Vjerujem da, i kada nas šoht pogleda pita se, do kada ćemo šutjeti i trpjeti i do kada ćemo neke nove moderne vagonete puniti u Istri i slati u neka nova odredišta, a za uzvrat dobivati mrvice. Nepoštivanje i neuvažavanje.
Zato pogledajte svaki dan naš šoht, jer za to treba dignuti glavu, (a dignuti glavu znači,) biti hrabriji i srčaniji“ rekao je Glavičić i završio sa kovarski „SRETNO!“.
„Šoht je jedan od najvažnijih simbola Labina i Istre, i kada dolazite iz jedne druge perspektive u Labin, najprije je Mediteranski kiparski simpozij, nakon toga su prekrasno uređene, obnovljene stambene zgrade, dolazite do šohta, zatim Starog grada. Jednog od onih starih gradova u kojima se još uvijek živi. Tu je Matija Vlačić Ilirik, vaš dijalekt cakavica, i sva ta materijalna bogatstva jesu vaša zajednica, vas nasljednika rudara, i shvatite kako je ovdje lijepo“, rekao je pročelnik Istarske županije za kulturu, Vladimir Torbica i dodao. „A da stvori temelje svega toga, na koje su se mladi nadovezali, desetljećima se trudio, ranije gradonačelnik, a sada zastupnik u Saboru RH, Tulio Demetlika, i zato u ime župana IŽ, Fabrizia Radina, i osobno čestitam, „SRETNO!“ završio je Torbica.
Na Svečanoj akademiji bivši gradonačelnik Labina, Tulio Demetlika, nagrađen je najvažnijim priznanjem kojeg dodjeljuje Republika Poljska, titulom, generalni počasni rudarski direktor, dodjeljuje ga ministar posebno zaslužnim ljudima za rudarstvo, a koji imaju pravo nošenja posebne, svečane rudarske odore.
Titulu je Demetliki uručio, zamjenik ministarstva rudarstva Poljske, Adam Mirek, a prevodio je konzul RH u Poljskoj, Andrzej Žylak.
„Uzbuđen sam,“ rekao je Demetlika, „zbog počasne titule koju sam dobio, a koja meni puno znači, i dozvolite da se zahvalim vama koji danas slavite i svojim prisustvom ste uveličali ovu Svečanu akademiju, Dan Labinske republike i 02.ožujka,Dan rudara, odajući počast i zahvalu svim onim generacijama rudara koji su stvarali i gradili ovaj Grad i Labinštinu i one države koje su iz rudnika crpile bogatstvo i gradile sebe. Od Beča, Rima, Beograda i na kraju Zagreba.
Prošlost znamo, ali važna je sadašnjost i budućnost, ova svečana uniforma, jedan je simbol za rad i trud da bi nakon zatvaranja rudnika zaštitili, rudarske vrijednosti i rudarsku baštinu koju smo naslijedili od predaka. Ovu svečanu odoru nosit ću sa velikom čašću, i ovaj svečani trenutak želim podijeliti s vama koji više niste ovdje, a prvi ste počeli raditi na projektu zaštite vrijednosti rudarske baštine, pokojni Marin Brkarić i Gracijano Kiršić.
A kad je nakon zatvaranja rudnika, (1987. i 1999.-e) rudarska imovina pripala državi, vidjeli ste (pok. Brkarić i Kiršić), da oni ne znaju upravljati s tom imovinom i izborili se, da se sva rudarska imovina prenese na upravljanje Labinu i ostalim općinama Labinštine (Hvala vam!). Tu se uključila i Udruga Labin art express i Dean Zahtila, i počelo se raditi na projektu Podzemni grad“, rekao je Demetlika.
„I zahvaljujući sretnom trenutku i pozivu Jasne Majetić Jaklin, sada predsjednice Gospodarske komore IŽ, upoznao sam predsjednika gospodarske komore iz Šlezije, najjače rudarske regije u Poljskoj, Andrzej Žylak, I počela je suradnja. Poljska je tada već ušla u EU, a mi u RH smo se tek pripremali ući, i zanimalo nas je, pa smo tražili prijatelje, da vidimo na koji način se povezati, da izvučemo neka sredstva, i pokrenemo ne samo Podzemni grad, nego i ostale gospodarske, turističke i kulturne projekte. Zapamtio sam tada stvari iz grada Rybnika, da je prijatelj investitora, poznat po ulaganju u nove gospodarske zone, i nove gospodarske projekte, i koji je u toj regiji izvukao najviše novca iz EU fondova, Grad kružnih tokova, koji je ulagao velika sredstva u infrastrukturu i Grad koji je ulagao u rudarsku baštinu.
Predstavio sam svoja iskustva suradnicima u Labinu, i ostalim načelnicima općina Labinštine, i ovom se prilikom svima zahvaljujem na doprinosu. A svi zajedno tako stvaramo platformu za novi razvoj, otvaramo nove horizonte, i nazvali smo ih „Rudnici kulture“.
Iz onoga što sam vidio, a tu su gospoda iz Poljske, do sada su nam pomogli, i nude nam svoja iskustva i dalje, iz bilo koje pozicije, za potporu i pomoć i bržu aktivaciju projekata, kako bi koristili potencijale koje imamo.
Zahvaljujući našim prijateljima iz Poljske i iskustvu koje smo i sami stekli, imamo puno toga za reći. Projekt Minher, pokrenut u suradnji s gradom Idrija i Velenje. Uz Carboniu, Rybnik, i Banoviće, osvijestili bi građane o važnosti i značaju tog projekta. Jer najveći je uspjeh, dobiti podršku svog lokalnog stanovništva, da naši ljudi osjete i nose u sebi, da je to ono što će odrediti njihovu budućnost, gdje mogu razvijati gospodarstvo, kulturu, turizam. U prostorima gdje su naši preci, dali svoj rad , trud i svoje živote, za razvoj ovoga Grada, a to smo im dužni. I zato pozivam sve one koji iz bilo koje pozicije mogu pomoći, koji su do sada surađivali i koji će ubuduće raditi na ovom projektu“, završio je Demetlika.
Svečanu akademiju prigodnim nastupom uveličao je pjevački zbor učenika Umjetničke škole Matko Brajša Rašan Labin, izvedbom državne himne i Krasna zemljo. Nastupio je Teo Buždon na violini, potom prof. Aldo Foško, izvedbom vlastite kompozicije na klaviru, a stihove na cakavici čitala je Labinska pjesnikinja Rina Miletić. (K.Š.P.)01.03.2020./19:34:00