• O portalu
  • Pravila korištenja
  • Opći uvjeti i GDPR
  • Partneri
  • Korisne informacije
  • Vrijeme
5 Portal
  • Naslovnica
  • Najčitanije
  • Vijesti
  • Istra
  • Crna kronika
  • Sport
  • Kultura
  • Gradske ćakule
  • Kontakt
×

Međunarodni riječki karneval ide dalje

Ako ste i posumnjali kako će Međunarodni riječki karneval ove godine biti zaustavljen, grdno ste se prevarili, karneval ide dalje. To se jednostavno ne može dogoditi, karneval je zapravo, samo bolje organiziran i podignut na višu razinu. Doista je međunarodni, sa puno više sudionika i grupa, i sve se nikako, ne bi mogle sastati na riječkom korzu, koji je oduvijek bio pretijesan.

A budući se broj maskiranih grupa do te mjere povećao, naravno da, jasno je i vama,  to sve nije moglo biti samo na riječkom korzu. Zato je ove godine situacija tako posebna, maske su na licima, a prostor je proširen do neslućenih razmjera, sve dok ovaj maskenbal traje i vrijeme je u kojem živimo, veoma neobično.

Kao ni jedno razdoblje prije, izazvalo je ljude na različite aktivnosti, a sve u svrhu dobrog i pozitivnog raspoloženja. I nehotice je puno presloženih ormara, praznilo se i preslagivalo špajze, krečilo zidove u prostorima za stanovanje. Sadilo novo cvijeće po balkonima i terasama. Krenulo iznenađujuće često pješačiti u prirodu, tko god se domogao, čak i oni kojima to ranije nije padalo na pamet, počeli su odjednom hodati. Uređivani su okoliši sa većom pažnjom nego ikada, a krenula je i serija naslikavanja vlastitog životnog prostora, kao potvrda, da je i u domu lijepo, ako se nigdje nije putovalo.

Izniknule su i razne, zanimljive online edukacije, otkrivajući mnogima kako to sada više ne znači samo  „visiti na internetu“.  Znam neke koji su napokon počeli ,crtati, slikati, i fotografirati sa smislom, i doista uživati u tome što sada rade, samo za sebe. Sve su to dobre aktivnosti, i mogu proći pod „razlog koji će vam ubiti vrijeme, dok sve ovo ne prođe“, baš tako je bilo rečeno za vrijeme karnevala.

Uh, kao da se čovjek može i smije izolirati iz vremena u kojem živi, iz sredine i svijeta u kojem ima sreću ili tragediju, da baš tada živi.  Naravno da je dužan znati o čemu se radi, u vremenu čiji je i on sudionik. I da nikada poslije novim generacijama ne kaže, pa mi nismo znali, da je to bilo samo vrijeme međunarodnog karnevala.

Valja znati i sada, što i kako planirati, čemu težiti i kakve ciljeve  postaviti. Od najbezazlenijih, zimovanja i ljetovanja, proslave Božića, Uskrsa, dočeka Nove godine. Vjenčanja u obitelji, gdje i s koliko prijatelja, ili samo rođaka?  A tek rođenja i krštenja, kad i koliko, i u kojim uvjetima?

Kako izvesti vlastiti obrt ili firmu u plusu, do kraja poslovne godine i kako planirati narednu godinu u Općini, Gradu, u uvjetima koji nisu planirani?

Postojali su i planovi u vezi daljnjeg obrazovanja, studiranja u zemlji ili inozemstvu, a sada odjednom ničega toga više nema. Zašto?

Vidimo da nije dovoljno, samo praviti red u ormarima, ili kuhinjskim ladicama, iako je jako lijepo kad je u savršenom redu i jedno i drugo.  Ali za ovu situaciju nije dovoljno, jer samo to nije rješenje.

Vrijeme traži odgovore, u kojem i kakvom svijetu živiš? I zašto je život takav? Jel` u redu, i jel` ispravno postupanje prema ljudima u tvojoj državi. Ne može  čovjek, ako je čovjek (a nije budala), živjeti tako da zakopa glavu u pijesak.  Ili samo stavi masku na glavu, uvjeren  kako sudjeluje u međunarodnom karnevalu, a da ni sam ne zna koja mu je uloga.

Ni u vrijeme karnevala, a sezona karnevala tek sada počinje, nikako se ne preporučuje, zabiti glavu samo i isključivo pod masku. (K.Š.P.)09.01.2021./08:08:14

  • Labinski IDS, povodom Dana žena, sutra dijeli cvijećena markatu

    07.03.2021
  • Odbijena tužba Zelene akcije i Zelene Istre za poništenje okolišne dozvole Plomina 1

    07.03.2021
  • Danas pojačana kontrola motorista na području Labina

    07.03.2021
  • Učenici Srednje škole Mate Blažine osvojili dva 1. mjesta na Županijskom natjecanja iz informatike

    06.03.2021
  • Srednja škola Mate Blažine Labin u pilot projektu Škola budućnosti

    06.03.2021
  • Juraj Zoretić cijeli radni vijek proveo u labinskim rudnicima: `Za mog rada poginulo je 14 rudara`

    06.03.2021
  • Na Javnom savjetovanju Odluka o uređenju prometa na području Općine Pićan

    06.03.2021
  • Danas uslikan morski pas u Koromačnu

    06.03.2021
  • Pokrenuta kampanja `Nema opravdanja`

    05.03.2021
  • Nastavljaju se radovi u Istarskoj ulici: od ponedjeljka dio zatvoren za promet

    05.03.2021
  • Na inicijativu Gradonačelnika Glavičića podignuta sporna rampa

    05.03.2021
  • U nedjelju pojačana kontrola motorista na području Labina

    05.03.2021
  • Otvoreno pismo vijećnice Pejić gradskoj upravi

    05.03.2021
  • Zbog kvara na vodovodnoj mreži bez vode V. Golji, Zartinj i Kunj

    05.03.2021
12345...574575

Pratite nas

8_8

6_19
8_1
baner Miško
6_1
15189632541

O PORTALU

  • Sjedište: Slobode 63, 52 221 Rabac
  • Ured: Rudarska 1, 52 220 Labin
  • OIB: 90625517782
  • +385 52 854 033
  • +385 52 854 033
  • +385 91 130 31 80
  • autor@5portal.hr

Popularne kategorije

  • Vijesti
  • Najčitanije
  • Istra
  • Vijesti
  • Sport
  • Kultura
  • Crna kronika
  • Kontakt

FACEBOOK

5portal.hr
Copyright © 2020 All Rights Reserved. Created by ProBiz