Nakon dva potvrđena slučaja na Labinštini, vjerujem da nikome nije svejedno. Nameće se pitanje koliko će još slučajeva biti u narednim danima, ako su točne informacije, da je jedan od zaraženih bio u dva caffe bara u Labinu.
Naša sugrađanka Lela Maroni, zajedno sa suprugom Edijem, dugi niz godina živi u Italiji, u gradu Udine, odakle je suprug. Još do nedavno miran grad, pretvorio se u crvenu zonu, kao i čitava Italija.
Razgovarali smo s Lelom, koja nam je opisala situaciju u Italiji.
`Naša regija, kao i čitava Italija, u crvenoj je zoni. Što znači da nam je kretanje ograničeno u tolikoj mjeri da je na snazi mjera da jedan član obitelji, jednom tjedno može ići u kupovinu, i to isključivo namirnica, jer ostale trgovine ni ne rade. U našem susjedstvu smo se dogovorili, pa primjerice ja ili suprug, uzmemo liste od susjeda i obavimo kupovinu za svih. Ponudili smo se susjedima jer mi nemamo djecu, pa da njih, roditelje, ne izlažemo dodatno opasnosti. Naravno, mi se pridržavamo svih mjera i uputa koje su na snazi.
Primjerice, prije par dana smo svi dobili auto certifikate, te se kontrolira odlazak na posao. Edi, koji je policajac, naravno radi, i Lela koja radio kao prevoditelj. Veli da suđenja, gdje najčešće radi, su zatvorena za javnost te su otkazani svi slučajevi koji nisu hitni`, pojašnjava Lela.
Što se tiče ostalih radnih mjesta, veli, neke firme su djelatnike poslale na prisilne ferije, neke su zatražile od države dodatne ferije, dok su mnoge tvornice preventivno zatvorene.
Centri s prehranom rade, no ovisno o kvadraturi, određeno je koliko osoba od jednom može biti u objektu. Trgovine s odjećom i razne druge, u pravilu ne rade. Naravno, rade i ljekarne. Rad restorana i caffe barova ograničen je do 18:00 sati.
Od nedavno je na snazi i zabrana kretanja iz jedne općine u drugu, te je za taj prekršaj određena kazna u visini 260 Eura, te zatvor od tri mjeseca i u dosje ulazi trajno prekršaj koji je počinjen. Veli da su toliko stroge mjere trebali donijet kako bi se ljudi pridržavali pravila, no još uvijek ima pojedinaca koji ih krše. Prije koji dan, mladić je poželio ići u drugu regiju, kao bi posjetio djevojku i zaradio sve prethodno navedene mjere.
Zdravstveni sustav u Italiji je na izdisaju. Preko 10 tisuća je zaraženih, gotovo sedam stotina preminulih. U samo tri dana u regiji Friuli Venezia registrirano je 130 oboljelih, a pitanje je koliko ih još ima, ali nisu još razvili simptome.
Situacija je toliko ozbiljna da su najprije bili odredili granicu od 80 godina starosti za poduzimanje svim mjera za spašavanje života pacijenta. Odnosno ukoliko su dva pacijenta kritično, a jedan od njih ima 40 godina, a drugi 80, prioritet u spašavanju će biti onaj mlađi. Kako su trenutno bolnice prekapacitirane, nedostaje ljudstva i resursa, razmišljaju da granicu sa 80 godina spuste na 60.
Kao velika ljubiteljica životinja i sama vlasnica udruge za zaštitu životinja, naglasila je da životinje nisu prenosnici virusa. Od pojave virusa u Italiji pa do danas napušteno je 2000 pasa.
`Stava sam da ozbiljno trebate shvatiti situaciju, bez obzira što su u Labinu trenutno dva registrirana slučaja, a u Hrvatskoj 16.
Prevencijom se puno toga ože postići. Da je Italije na vrijeme poduzimala mjere, ne bi danas imali takvu situaciju. Također, građani pojedinačno trebaju biti svjesni situacije i odgovorno se ponašati prema sebi i drugima`, poručila je Lela. (I.A.)11.03.2020./16:45:50