Zamolili smo župnika u župi Kršan da nam kaže na koji način će biti blagoslovljeni dani velikog kršćanskog blagdana Uskrsa.
U ovo vrijeme Korizme kad smo se spremali za proslavu Uskrsa došla nam je nepredviđena „pokora“. Ovogodišnja proslava Uskrsa ima stoga posebnu važnost za sve vjernike, a vjerujem i za mnoge koji su prema tom slavlju rezervirani. Isusova muka i smrt na križu koji prethode uskrsnuću, su nam posebno u ovom trenutku značajni da bi mogli spoznati da zlo nema zadnju riječ u našemu životu.
Isus na križu nije poražen, on položen u grob, nije kapitulirao pred tamom smrti i zla ovoga svijeta, on ulazi u „carstvo smrti“ da upravo u mjestu tame i ništavila smrti, zapali svijetlo života. Da svim vjernim mrtvima navijesti radost njegove pobjede nad smrću.
Što se može učiniti za vjernike i što preporučiti?
Sada kad se nalazimo u smrtnoj opasnosti, od virusa koji hara svijetom, više nego ikada je i nama potrebno to svijetlo Isusa uskrsloga, koji donosi novi život. Isus nam u svojem uskrsnuću pokazuje da mu je stalo do spasenja čitavoga čovjeka, do spasenja ljudske duše, ali i našega tijela, jer Isus nije ustao od mrtvih kao duh, nije se ukazivao učenicima kao duh koji nema tijela, nego je s njima jeo i pio. Pokazao im da je živ u duhu i tijelu i taj novi život duha i tijela daje i nama.
Isus nas poziva da mu se pridružimo u slavi njegova Uskrsa, da i mi već sada u zemaljskome životu doživimo njegov Uskrs, da naš duh i tijelo budu oslobođeni od zla. Da u sakramentu svete ispovjedi očistimo duh od svakoga grijeha i da naše tijelo prožme Duh Sveti, koji nas oslobađa od svake bolesti i zla koje pogađa tijelo. Naše spasenje i obnova počinje od duhovnoga, što zahvaća i naše tijelo.
Ono što nam u ovom trenutku treba biti na pameti, da ovo zlo koje zahvaća svijet, kao i nijedno drugo zlo u svijetu, nije Božja volja. Ovaj virus nije došao po Božjoj volji i njegovom planu i promislu nego je plod ranjenosti svijeta grijehom. Svako zlo pa tako i ovaj virus posljedica je grijeha Adama i Eve na početku povijesti čovječanstva, i svakog osobnog grijeha svih ljudi, kroz svu povijest.
Isusova Muka, Smrt i Uskrsnuće je trenutak oslobođenja ljudi i svega stvorenog od vlasti zla. Iako zlo ostaje u svijetu i nakon Isusove pobjede zlo je poraženo i nama je dano oružje s kojim možemo pobijediti svako zlo.
O Isusovom drugom dolasku u slavi, zlo će u potpunosti biti iskorijenjeno, a za sada dana nam je Sila Duha Svetoga da zlo možemo pobijediti u našoj svakodnevici. Tako i ovaj virus nije nepobjedivi neprijatelj, nego zlo koje možemo i trebamo pobijediti Snagom duha svetoga.
Vrijeme ne ulaska vjernika u hram božji kako se odražava na vas, a što znači za crkvu i vjernike zajedno?
Netko bi mogao reći: „Kako ćemo se oduprijeti ovome zlu kad nam je zbog novonastale situacije onemogućen pristup Bogu, izvoru snage i spasenja?“
Iako zbog izolacije ne smijemo ići u crkvu ni slaviti sakramente to ne znači da nam je prekinuta veza s Bogom. Bog nas nije napustio, on nije samo prisutan u crkvama, nego i u svakom kršćaninu, svaki je kršćanin Hram Duha Svetoga. Stoga je sada više nego ikad, zadatak svakoga kršćanina da Boga unosi u svijet koji je tako potreban spasenja. To nam je prilika da naučimo da naša vjera se ne živi samo unutar zidova crkve, nego da smo ju pozvani živjeti svaki dan, gdje god se našli.
Sakramenti su nezaobilazni dio našega kršćanskog života, bez njih ne možemo, ali bez njih kršćanin nikad ni nije, jer ako i ne možemo slaviti sv. Misu i sv. Ispovijed u zajedništvu vjernika, sakrament krštenja, potvrde, ženidbe, svetoga reda i euharistije su trajno prisutni i djelatni u našemu životu. Sakramenti nisu samo obred, nego život zajedništva s Bogom koje iz njih proizlazi. Stoga nemojmo se bojati da nas je Bog napustio, da nas ne čuje, da mu nije stalo do nas ili da nas ne može izbaviti iz ove situacije.
Bog je s nama, može nas i hoće spasiti iz ove situacije, on nas poziva da mu svojim životom dopustimo, da on djeluje u nama i po nama u ovome svijetu da bi pobjeda njegovoga Uskrsa zahvatila svako tijelo.
U ovo vrijeme izolacije iako ne možemo tijelom biti prisutni na obredima Vazmenog otajstva, Isusove Muke, Smrti i Uskrsnuća, možemo ipak u njima sudjelovati Duhom.
Od strane kongregacije za liturgijska slavlja, dobili smo upute po kojima svatko može sudjelovati u otajstvu Isusova Uskrsa. Blagoslov hrane za Uskrs obavit će se tako da će svaka obitelj kao Crkva u malom, nakon što se skupi oko pripravljenog stola za blagovanje, izmoliti zajedno molitvu Vjerovanje, Oče naš, Zdravo Marijo, Slava ocu, i hranu poškropiti blagoslovljenom vodom.
Na televiziji i internetu bit će pružene mnoge mogućnosti praćenja svetih slavlja u živo, a što se tiče ispovjedi, iako ona sada nije dostupna, do pomirenja s Bogom možemo doći i preko osobnog razgovora s Bogom, u kojemu priznamo0 svoje grijehe i za njih se pokajemo.
To ne isključuje nužnost ispovjedi pred svećenikom, ali je jedna „prva pomoć“ dok je „doktor“ nedostupan. Čim se bude pružila prilika nužno je ići „doktoru“, ići na svetu ispovijed, gdje nam Bog preko svećenika potpuno oprašta sve grijehe.
Kao i svugdje u Hrvatskoj, tako i u mojim župama Kršan, Čepić i Brdo u Istri, svi obredi velikog tjedna se održavaju i slave bez fizičkog prisustva naroda, ali kao udovi Isusovog tijela, svi smo povezani u jedno, i kao jedno slavimo ove blagdane Božje ljubavi.
Svima želim Blagoslovljen Uskrs! Isus uskrsli neka u vama (nama) i po vama pobjedi svako zlo u svijetu i preobrazi ga u kraljevstvo Božje ljubavi!, poručio je u svojoj čestitki župnik Josip Peteh iz Kršana. (K.Š.P.)