U restoranu Srednje škole Mate Blažine danas je održano predstavljanje projekta Start-up-a Re-book. Čine ga učenici Martin Šverko i Petar Dundara te knjižničarka Majda Milevoj Klapčić, a njime su se natjecali na natjecanju `Ideja godine 2020.`
Priča o ovoj dvojici kreativaca zajedno s knjižničarkom Majdom započela je još prošle godine, kada su se prijavili na natječaj za autohtoni suvenir, jelo i doživljaj na temu rudarske baštine Labinštine u okviru projekta Inspiracija. Pobijedili su u kategoriji autohtonog turističkog doživljaja i osmislili turu/igru “Lov na blago” koja povezuje 15 labinskih punktova vezanih uz industrijsku baštinu, a namijenjena je djeci i starijima.
Jedva su dočekali ovogodišnji natječaj `Ideja godine`. Team je već bio oformljen te su nastavili u istom smjeru uz vanjskog suradnika, Mihaela Petrovića, učenika 1. razreda gimnazije, koji je napravio video uratke.
Na inicijativu knjižničarke, lani je u Rapcu, na šetnici, bila postavljena kućica s knjigama. Odlična ideja, no u praksi se pokazalo kako je vrlo teško pratiti nalaze li se knjige u kućici.
Upravo na spomenutom natječaju tim je odlučio pozabaviti se tom tematikom i pronašli su pravo rješenje. Osmislili su senzor koji se napaja solarnim panelom te koji dojavljuje dežurnoj osobi kolika je popunjenost kućice. Riječ je o jedinstvenom projektu u Hrvatskoj. No, dečki su, izradivši prototip prototipa, otišli i korak dalje te implementirali u kućicu i priključak za punjenje mobitela.
Kako su pojasnili na današnjoj prezentaciji, oni ne proizvode kućice, već se bave tehnologijom za njihovo unaprjeđivanje. Iz tog razloga ne mogu izračunati pravu cijenu finalnog proizvoda. Ono što ih veseli jest interes koji su iskazale turističke zajednice na Labinštini i DKC Lamparna. Također, važno je za napomenuti da njihova tehnologija nije primjenjiva samo u ovom slučaju, već se može primijeniti na sve vrste aparata, poput primjerice automata za kavu.
Petar Dundara, Majda Milevoj Klapčić, Martin Šverko
`Naša intervencija na kućici donosi apsolutni napredak s obzirom na namjeru disperzije kućica na šire područje. Smatramo da bi sustav nadzora knjižnica za besplatnu posudbu bio zanimljiv proizvod za sve naše otoke, a posebno ističemo prednost postojanja kućica s nadzorom za vrijeme trajanja karantene kada su tradicionalne knjižnice bile zatvorene. Obzirom da se virus ne širi putem papira, kućice s nadzorom bile bi dostupne i lake za korištenje i u doba socijalnog distanciranja. Krajnji korisnici knjižnica za besplatnu posudbu su lokalno stanovništvo, domaći turisti i strani turisti`, poručuju inovatori.
Upravo jutros do njih je došla još jedna lijepa vijest, a to je da će imati priliku, kad epidemiološka situacija to dozvoli, projekt prezentirati i u Europskom parlamentu u Bruxellesu. Troškove će snositi ured europarlamentarca Valtera Flege.
Dečki ne miruju niti za trajanje ljetnih praznika, Petar se priprema za Međunarodni turnir mladih fizičara u Gruziji u rujnu, a nakon srednje škole želi upisati FER te se i dalje baviti projektima i start-upovima.
Martin je upravo položio državnu maturu i nestrpljivo iščekuje rezultate, želja mu je upisati FER te i dalje raditi nove projekte.(I.A.)13.07.2020./13:55:37