Nova je godina uvijek uzbudljiva iz više razloga, nove su želje i novi ciljevi, ali i pregršt novih zakona, i drugih propisa, diljem planete Zemlje. U živote ljudi uvode nova pravila ponašanja. Ovdje je riječ o promjenama u stambenoj politici, jedne velike EU članice, kakva je Njemačka.
U vezi s tim, sve nas itekako zanima. Novosti iz početka ove godine interesantne su, jer nas iskustvo uči da sve to zahvaća i nas u Istri, odnosno čitavoj Hrvatskoj, samo s kojom godinom zakašnjenja.
Na udaru (ne)sufinanciranja u Njemačkoj su tzv. pasivne zgrade, na kojima do sada nije ništa poduzeto u smislu energetske obnove. Tako se prednost daje zgradama energetski obnovljenim ili ako su novoizgrađene, onda energetski uređenim. I takvim se stambenim objektima zbog energetske učinkovitosti, puno lakše dodjeljuju potrebna namjenska sredstva, u odnosu na „uspavane“ ili kako ih zovu,“pasivne zgrade“. Na kojima se još ništa nije poduzelo u smislu toplinske izolacije i smanjenja troškova grijanja, jer nemaju energetsku učinkovitost.
U pripremi je i uvođenje planetarno omraženog poreza na imovinu, rok je određen do 2025.godine. U vezi s tim se već ove godine za vlasnike nekretnina priprema nova obaveza. Dužni su naime, poreznoj upravi podnijeti izjavu o procjeni vrijednosti njihove imovine. Unificirani obrazac za prijavu u izradi je, i bit će dostupan za široku upotrebu već od srpnja ove godine.
Između vlasnika koji iznajmljuju svoj stambeni prostor, podstanarima ili najmoprimcima, novi zakon stavlja u bolji položaj stanare, na uštrb vlasnika nekretnina. Tako vlasnici ili najmodavci, više neće smjeti troškove o telekomunikacijskim uslugama prebacivati na stanare, kao što se prakticiralo do sada.
Njemačke pokrajine, a predvodnici su Baden- Wurtemberg, Berlin, Hamburg, Scheswig-Holstein počele su zahtijevati solarnu energiju već od slijedeće 2023. godine. U tu svrhu, novim propisima već se ove godine uvodi obavezna prijava troškova grijanja u stanu.
Vlasnici, odnosno najmodavci koji su već postavili daljinski čitljive mjerne uređaje za grijanje u stanu, dužni su o tome obavijestiti i dati podatke, nadležnim službama. Stanari imaju pravo dobiti mjesečnu potvrdu o potrošnji i obračunu za svoj stan.
Zanimljivo je da u Njemačkoj od početka 2022., stanari uživaju blago smanjenje troškova električne energiji ( sa 6,5 centi po kWh na 3,723 centa po kWh), dok u isto vrijeme, raste porez na CO2 za fosilna goriva, poglavito za troškove grijanja. U budućnosti će se porez na CO2 odrediti u zakonu o najmu i podijeliti između najmodavca i najmoprimca.
Reformom zakona o indeksu najamnina, stanari u Njemačkoj dobivaju više prava i sigurnosti. Kočenje cijene najma produžit će se sve do 2029. godine, s namjerom da se osigura pristupačniji životni prostor, posebice na skupljim stambenim tržištima. (K.Š.P.)12.01.2022./07:11:23