Na spomen obilježju kod Tonci , pod Brdo, danas je u znak sjećanja na 11. rujna 1943. i poginula 43 partizana, delegacija Grada Labina i općina Labinštine, položila vijenac. To su bili temelji antifašizma na Labinštini i u Istri. Na tim temeljima se dočekalo i ove događaje iz rujna 1943.. Iako je do tada 2.svjetski rat trajao već pet godina, Istra ga je na neki način ostala pošteđena. Tek se od kapitulacije Italije, 08.rujna, 1943., ovdje pokrenuo masovniji otpor naroda na ustanak.
S druge strane, kako je pala Italija, Njemačka je pripremila sve motorizirane jedinice u okolici Trsta. One su krenule na jug, prema Puli, i u pravcu Rijeke. U prvim danima rujna došlo je do borbe. Na Štrmcu bila je jedna manja borba, u kojoj je došlo do spontanog, oružanog otpora prema njemačkoj vojsci.
Taj otpor bio je mlak i slabo organiziran, u odnosu na nadmoćne njemačke motorizirane vojne jedinice, s tenkovima i daleko nadmoćnijom vojnom silom. Poginula su 43 partizana, a njihove obitelji zavijene u crninu. Samo je u Istri tada poginulo tri tisuće boraca, a njih oko 4 tisuće odvedeno je u njemačke logore. Njemačka je zavladala Istrom, došlo je tada do velikog ustanka, i kako je to dalje teklo prema 1945. godini i konačnom oslobođenju države, koje je Istra, zahvaljujući Pazinskim odlukama, dočekala pripojena matici zemlji.
„Mi smo danas ovdje da se prisjetimo, da učimo na greškama koje su se nažalost dešavale u povijesti, a s druge strane da budemo ponosni i da znamo prave činjenice. Nažalost, svjesni smo kako se ratovi dešavaju i kako se i danas vode bitke, a svjesni smo kako u tim bitkama nikad nema pobjednika. I oni koji navodno „pobjede“, zapravo mnogo gube. Drago mi je da Udruga antifašističkih boraca i Udruga Josip Broz Tito toliko baštine povijest, kao i svi mi u kojima je duboko ukorijenjen antifašizam te smo sredina koja je poznata kao mjesto iz kojeg je krenuo prvi antifašistički otpor. Mislim da smo jedni od rijetkih koji toliko rade na očuvanju povijesnih činjenica i prenošenju istih na mlade, te je upravo to važna poruka danas s ovog mjesta i zato zahvaljujem svima vama koji danas ovdje s ponosom obilježavate sjećanje na 43 mlada života koja su ugašena u jednoj borbi za bolje sutra. Možda danas ne vodimo borbe u kojima se gubi teritorij, ali postoji drugi način na koji se gubi ono što su krvlju i borbom stekli naši preci. Stoga, apeliram na sve da znamo cijeniti ono što nam je ostavljeno u nasljeđe.“ – istaknuo je gradonačelnik Valter Glavičić.
Polaganjem vijenca, paljenjem svijeće i minutom šutnje odana je počast poginulim labinskim partizanima. „Ujutro 13. rujna 1941. na ovom mjestu sukobile su se labinske partizanske jedinice s nadmoćnim fašističkim trupama, koje su iz Trsta, preko Pule pohodile za Rijeku. Na ovom mjestu poginulo je 43 labinskih boraca, Istra je pala pod fašističku Italiju, a put nadmoćnoj vojsci prema Rijeci bio je slobodan. Istra ostaje okupirana od fašističke vojske. Stradavaju redom sela, i čitava mjesta ostaju opljačkana, a nevini ljudi pobijeni“, izjavio je predsjednik Udruge Antifašista Labinštine, Severino Franković.
Svečanost polaganja vijenca na spomen obilježje Tonci perdvodila je ispred Ureda gradonačelnika Grada Labina, Ana Černjul, a uz predstavnike labinskih Udruga, općina Labinštine i Grada Labina, nazočili su i predstavnici Policijske postaje Labin i Civilne zaštite te ostali zainteresirani građani.
Po završetku komemoracije, sat povijesti za labinske srednjoškolce, održao je povjesničar Deni Vlačić. (A.Š.) 13.09.2022./11:28:36