U četvrtak 4. siječnja na ovom je portalu objavljen članak iz kojeg proizlaze cijene smještaja u novootvorenom domu za starije osobe u Labinu.
Iz članka se saznaje kako će sukladno odluci Grada Labina od 21. prosinca 2023. godine, Grad Labin sudjelovati u troškovima smještaja korisnika koji u trenutku smještaja imaju prebivalište na području Grada Labina, najmanje pet godina i to 55 posto cijene smještaja i njege za korisnike čiji mjesečni prihod iznosi do 400 eura, 50 posto cijene smještaja i njege za korisnike čiji prihod iznosi od 400.01 do 650 eura, 30 posto za korisnike s prihodom od 650.01 do 800, eura i 10 posto cijene smještaja i njege za korisnike čiji prihod iznosi više od 800.01 eura.
Članak je na našoj fejsbuk stranici pregledan nevjerojatnih 51 162 puta i na njega je bilo 248 komentara. Velika većina tih komentara odnosila se na, po mišljenu čitatelja, previsoke cijene smješta u domu. Pitali su se zašto je to tako i da li baš tako mora biti?
Neki su komentirali i kako su u visoko razvijenim zemljama također, te i takve cijene smještaja starih osoba.
Mišljenja sam kako se dom trebao graditi, ali se isto tako pitam, da li su to cijene koje ogromna većina može platiti? Država Hrvatska nema mjere i znanja za ništa, pa tako ni za skrb starijih. Zakoni o skrbništvu starijih u razvijenim zemljama se donose na razini Vlada, a ne lokalno. Niže ću objaviti zakon o smještaju starih osoba u Švedskoj, koji je jedinstven na razini cijele države. Šveđani razmišljaju tako, da starijim osobama svima isto treba, pa će smještajna cijena biti za sve ista. Isto je potrebno bivšem kirurgu i automehaničaru. Zemlja je to koja je socijalno osviještene, koja na sve moguće načine razmišlja o najpotrebnijima i najslabijima.
I Hrvatska je mogla biti kao Švedska, zašto to nije, treba pitati narod koji bira političare. Očekivati da lokalna zajednica učini život starima ugodan, lagodan, veseo i lijep, utopija je. Domove bi trebala graditi država. Država određuje mirovine od nekih 500-stotinjak eura, ljudima nakon četrdeset i više godina staža. Lokalna zajednica može i mora učiniti nam život lagodnijim na nekim poljima, ali nam ne može odrediti mirovinu od tisuću i pol eura. Lokalno se izgradio dom, ali tko će s niskim mirovinama u njemu živjet? I Hrvatska je mogla biti Švedska, e sad zašto nije, odgonetnite sami.
Niže je članak i zakon o brizi za stare u Švedskoj, i da napomenem, kako su cijene smještaja u domovima izražene u švedskim krunama, jer oni nemaju eure, ali 2.359 kruna koliko je cijena u državnim i privatnim domovima iznosi 211 eura. Dodati treba kako je maksimalna cijena 420 eura, ali onda u to ulazi sva hrana, pranje veša, čišćenje, sva potrebna medicinska i liječnička skrb, i sami ste u jednosobnom stanu.
Zakon o starima u Švedskoj
U staračkom domu (poseban smještaj/dom za njegu i njegu) s cjelodnevnom skrbi plaćate.
*naknada za njegu
*najam
*obroci
Ponekad postoji i naknada za potrošni materijal kao što je npr. namještaj i kućanske potrepštine.
Naknada za skrb
Plaćate naknadu za njegu koju primate u smještaju. Naknada je ista bez obzira na to je li smještaj općinski ili privatni. Međutim, naknada se može razlikovati među različitim općinama. Vaša naknada izračunava se pojedinačno na temelju vašeg prihoda i eventualnih doprinosa. Dobrovoljno je dati podatke o svojim prihodima. Ako ne želite dati podatke, ne vrši se izračun i plaćate maksimalnu stopu (vidi dolje). Za točan cjenik naknada obratite se svojoj općini.
Maksimalna stopa
Nikada ne plaćate više od maksimalne stope, koja trenutno iznosi 2.359 SEK mjesečno (2023.) i ista je u cijeloj zemlji.
Iznos rezervacije
Nakon plaćanja poreza, troškova stanovanja i naknade za njegu, također morate zadržati najmanje 6.470 SEK mjesečno (2023.) ako živite sami i 5.279 SEK (2023.) za osobe koje žive zajedno za osobne troškove. Ako vam ne preostane taj iznos, vaša se naknada za skrb smanjuje. Iznos se naziva iznos rezervacije.
Najamnina
Najamnina se obično utvrđuje prema Zakonu o najmu na tržišnim osnovama i prema tzv. načelu uporabne vrijednosti, a zatim ju može revidirati Odbor za najamninu. Najamnina naravno varira ovisno o veličini i standardu kuće.
Obroci
Cijena obroka obično uključuje doručak, ručak, večeru te međuobroke i večernje obroke. Kada ste odsutni ili u bolnici, cijena obroka po danu je smanjena.
(Adriano Šćulac) 05.01.2024/10:38