Vrijedne umjetnine nacionalnih umjetnika iz fundusa Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti
Nacionalni muzej moderne umjetnosti u Zagrebu onemogućen djelovanjem u vlastitom prostoru posljedicom potresa, otvorio je vrata svoje čuvaonice gostujućim tematskim izložbama u suradnji s muzejsko-galerijskim ustanovama diljem Hrvatske donoseći time vrijedna djela nacionalne povijesti umjetnosti izvan metropole.
Fenomenološka izložba Drugost u autorskom konceptu kustosice NMMU-a Marte Radman predstavljena dosad u Gradskom muzeju Križevci i netom otvorena u riječkoj Galeriji Kortil, dolazi i u Gradsku galeriju Labin, gdje se otvara ove subote, 29. lipnja, u 20 sati.
Drugost tematizira sve ono što se smatra drugim, marginaliziranim, čime se autorica odlučila usmjeriti na pronalaske drugačijih narativa unutar poznatih i dosad neizlaganih djela iz vrijednih zbirki Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti. Fenomen sagledava kroz prizme društvenih preduvjeta, umjetnika i njihovog rodnog i spolnog identiteta kroz problematiku feminizma, dekolonizacije te rodne i LGBTQI+ teorije. Ova svakako nekonvencionalna izložba promatra djela ključnih nacionalnih umjetničkih figura počevši od 19. stoljeća drugačijim pogledom. „Koncept feminizma i rodne teorije, u kontekstu fenomenologije pojma drugosti, predstavlja ključnu tematsku okosnicu izložbe. Djelo „Autoportret“ Ruže Meštrović, slikarice i kiparice koja je zbog ljubavi prema Ivanu Meštroviću pretrpjela obiteljsku osudu i izopćenje, istražuje identitet i samoprezentaciju. U djelima dubrovačkog slikara Antuna Masle, „Nevjesta“, i francuskog umjetnika Borisa Taszitzkoga, „Krpanje“, prikazani su različiti aspekti ženskih uloga.“ navodi kustosica Radman.
Koncept se za potrebe labinskog izdanja izložbe proširuje obuhvaćajući segment geografskog položaja Istre kao povijesne granične sredine isticanjem djela lokalnih umjetnika i onih koji su u Istri djelovali ističući djela Josipa Diminića i Milene Lah.
Kustosica navodi kako je cilj prezentirati fenomen drugosti unutar kulturne produkcije zastupljene u zbirci Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti počevši od druge polovice 19. stoljeća naovamo.
Izložba je posjetiteljima dostupna do 31. kolovoza 2024. u radnom vremenu Gradske galerije Labin, a bit će popraćena edukativnim programom za građanstvo.
Program Gradske galerije Labin realiziran je sredstvima Grada Labina, Ministarstva kulture i medija RH i Istarske županije.
Grafički materijali: Oleg Morović © Pučko otvoreno učilište Labin
Reprodukcije: Goran Vranić © NMMU
Radno vrijeme
U subotu 29. lipnja Galerija će biti otvorena od 19.00 sati do 23.00 sata, a ulaz se ne naplaćuje. U nedjelju 30. lipnja Galerija neće biti otvorena.