Povodom obilježavanja 33. obljetnice osnutka 119. brigade Hrvatske vojske, predstavnici Grada Labina i općina Labinštine, zajedno s borcima 119. brigade HV-a, udrugama proisteklih iz Domovinskog rata, Udruženjem antifašističkih boraca, Društvo „Josip Broz Tito“ Labinštine, Župnim uredom Labin, predstavnicima Policijske postaje Labin, Crvenog križa Labin, Javne vatrogasne postrojbe Labin, Stožera civilne zaštite te gradskim i općinskim vijećnicima i ostalim uzvanicima položili su u četvrtak, 05.rujna 2024.,vijence i zapalili svijeće na Centralnom križu na Gradskom groblju Labin i u Parku hrvatskih branitelja.
Ispred Vijeća udruge kluba veterana 119 brigade, Davor Gregorović čestitao je 33.obljetnicu osnutka 119.brigade. `Svih sam 33 godine ispunjen neizrecivim ponosom i zadovoljstvom što smo imali zadovoljstvo biti uz ostale branitelje kada nas je Hrvatska trebala. Svojim ste dolaskom iskazali poštovanje prema 119 brigadi i njezinim članovima`, poručio je Gregorović.
Zamjenica labinskog gradonačelnika, Federika Mohorović Čekada istaknula je da `danas, kao i mnogo puta u godini, kada se obilježavaju važni datumi, spominjemo i ističemo naše branitelje, 119 brigadu, posebice iz labinske bojne, na koju smo izrazito ponosni. Danas stojimo pred ovim spomenikom s dubokim poštovanjem i zahvalnošću, kako bismo odali počast hrabrim braniteljima 119 brigade Hrvatske vojske, koji su riskirali, a nažalost, neki i izgubili živote, za slobodu. Ovaj čin polaganja vijenca nije samo simbol sjećanja, već i znak trajnog obećanja da njihova žrtva neće biti nikada zaboravljena. Hrabrost, nesebičnost i ljubav prema domovini, kojom su nas zadužili, obvezuje nas da nastavimo graditi društvo mira, jednakosti, jedinstvenosti i solidarnosti. Naše najmlađe trebamo učiti o hrabrosti i odvažnosti 119 brigade`, poručila je Mohorović Čekada.
Podsjetimo, 7. rujna 1991. godine osnovana je 119. istarska brigada Zbora narodne garde. Pripadnici brigade bili su s područja cijele Istre. Bojne je imala u Puli, Rovinju i Labinu. S četiri je bojne pokrivala cijelu Istru, po jedna u Umagu i Pazinu te dvije pulske, prva i četvrta. Bila je prva veća organizirana vojna postrojba iz Istre. Kroz brigadu je prošlo više od šest i pol tisuća pripadnika, a iz južne Istre.
Prve zadaće bile su koncem 1991., kad se preuzimalo vojne objekte koje je tad napuštala JNA. Istra nije imala velikih ratnih zbivanja, ali je dala veliki doprinos u obrani Republike Hrvatske. Najveći odaziv na bojišnicu bio je iz Istre, a u to vrijeme je Istra prihvatila velik broj prognanika i izbjeglica od koji su mnogi i nakon rata ostali. 119. brigada je većinu ratnog puta imala na ličkom bojištu. Pojedini vodovi bili su i u Slavoniji te oko Dubrovnika. Ljeta 1992. godine mnogi su joj pripadnici demobilizirani koji su potom prišli drugim postrojbama Hrvatske vojske. Godine 1994. opet su pripadnici mobilizirani pa je angažirana na području Like. U Lici je bila i tijekom oslobodilačke vojno-redarstvene akcije Oluje, djelujući na pravcu Glibodol - Saborsko - Plitvice - Rakovica - Tržačka Raštela. Brigada nije ostavila ni jednu mrlju na svom ratnom putu. (A.Š./Foto:5portal.hr)05.09.2024./11:08:28