U nedjelju, 22. rujna, u Ronjgima je, u organizaciji Ustanove Ivan Matetić Ronjgov, održana 42. Mantinjada pul Ronjgi. Ova manifestacija, koja se održava već više od četiri desetljeća, ima za cilj poticanje živosti, očuvanja i promociju glazbene baštine Istre i Hrvatskog primorja, posebno tradicije sviranja i pjevanja na autohtonim instrumentima ovih prostora.
Mantinjada pul Ronjgi je važna jer okuplja najbolje svirače i pjevače iz različitih kulturno-umjetničkih društava, pružajući im platformu za predstavljanje svojih vještina i očuvanje kulturne baštine. Ova manifestacija ne samo da čuva živu tradiciju, već i potiče mlade generacije da se uključe i nauče svirati tradicijske instrumente, čime se osigurava kontinuitet i budućnost domaće glazbene baštine.
Na ovogodišnjoj Mantinjadi nastupili su svirači i pjevači iz sljedećih kulturno-umjetničkih društava: KUD Ivan Fonović Zlatela Kršan, KUD Kuje Ližnjan, KUD Barban, KUD Kornić, KUD Vrh, KUD Šoto Jurandvor i mnogi drugi.
Komisija u sastavu Darko Dujmović, Nevia Kožljan i Pavao Kombol ocijenila je nastupe i proglasila najbolje sudionike u sljedećim kategorijama:
Mladi kanturi i kanturice: u dvi i/ili dvoje
Kanturi u skupini
Mladi sopci i sopčice do 16. godine
Mladi sopci i sopčice od 17. do 22. godine
Sopci na jednom instrumentu (mih, šurle, svojnice, …) od 22. godine
Posebna priznanja:
Prema navedenome slijedi kako su najviše nagrada osvojili predstavnici istarskih društava, i to:
Gosti manifestacije, Zoran Karlić uz pratnju prijatelja i vrhunskih izvođača: Marina Matošića i Dine Blaškovića, kroz teretski i interpretacijski prikaz sudionicima manifestacije i posjetiteljima susreta donijeli su stručni prikaz nematerijalne kulturne baštine kroz teoriju i izvedbene prikaze. Posebno su istaknuli važnost živosti dvoglasja tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja kroz primjere dobre prakse. Živa tradicija je važna jer pruža zajednicama i pojedincima osjećaj identiteta i kontinuiteta, što doprinosi njihovom osjećaju pripadnosti i kulturnom bogatstvu. Ove tradicije se prenose s generacije na generaciju, čime se osigurava njihova živost, očuvanje i prilagodba suvremenim uvjetima. Također, živa tradicija igra ključnu ulogu u održivom razvoju, jer promiče kulturnu raznolikost i ljudsku kreativnost.
Mantinjada pul Ronjgi još jednom je pokazala koliko je važno očuvanje kulturne baštine i poticanje mladih na sudjelovanje u tradicijskim manifestacijama.