Kinološka udruga Labin domaćin je Državnog prvenstva u radu pasa goniča na zeca. Okupljanje sudionika počelo je u subotu 05.listopada,2024., poslijepodne, izvlačenjem redoslijeda natjecanja, koje se održava u nedjelju 06.listopada. Na područjima Lovačkog društva „Ubaš“ Koromačno, i Lovačkog društva „ZEC“ na Plominskoj gori. Natjecateljski psi podijeljeni su u tri grupe, koje se u ovom slučaju zovu baterije. Ukupno sudjeluje 25 pasa, i svaku bateriju prate po dva suca.
„Ovo je državno prvenstvo u radu pasa goniča na zeca, imamo ih 25, a vlasnika je manje jer neki imaju više pasa. Ovo su najbolji psi u RH, jer odazvali su se natjecanju oni vlasnici, čiji psi imaju položen ispit određenih osobina. I koji smatraju da su njihovi psi spremni za ovakvo natjecanje“, izjavio je Franko Gržinić, kinološki sudac i predsjednik povjerenstva za lovnu kinologiju, pri Hrvatskom kinološkom savezu.
„Večer prije, odradili smo žrijeb, i sve pripreme za natjecanje u nedjelju, kada idu tri baterije i svaku sude po dva suca. Sedam do osam sati nam treba za ispitati svaku bateriju, i zato te baterije rade, paralelno, na tri različita terena. Sveti Matej, Brgud, Koromačno i Plominska gora. To su lokacije na kojima će se istovremeno održavati ocjenjivanje pasa goniča na zeca, po istovjetnim kriterijima. Jer po svakom psu treba 45 minuta za ocjenjivanje i za sve njih ocijeniti, dan bi bio prekratak“, kaže Gržinić, i pojašnjava, „i zato se natjecanje i ocjenjivanje pasa, vrši paralelno na sve tri lokacije“.
„Sve tri baterije kreću u isto vrijeme, ujutro u sedam sati, a prate ih kinološki suci Nikola Bogut, Ante Meštrović, Ivica Devčić, Dražen Tuličić, Ante Udovičić i Vjekoslav Filiplić, koji su u Labin stigli iz različitih krajeva RH“.
I dok mi razgovaramo u Rapcu, gdje se dovršavaju pripreme ranojutarnje nedjeljno natjecanje, pitamo, a gdje su sada psi?
„Psi, sada odmaraju, možda su i po hotelskim sobama, jer osim što su lovački psi, oni su ujedno i kućni ljubimci svojih vlasnika“, kaže Gržinić.
„Svake godine održavamo natjecanje u nekom drugom mjestu, a cilj nam je polako povratiti i podići tu kinologiju malo više. U bivšoj Jugoslaviji se najviše radilo i stvaralo, i mi sada želimo opet to podignuti da motiviramo i mlađe ljude da se što više time bave i takmiče“, rekao je predsjednik Kinološke udruge Labin, Darko Martinović. „Ovo je prvenstvo sa psima goničima na zeca, a slijedeće koje će se održati u Dubrovniku, bit će sa psima ptičarima“, dodaje, Martinović.
„Ovo je državno prvenstvo u kojem će suci procjenjivati u određenom vremenskom periodu sposobnost pasa goniča, da pronađu zeca“, izjavio je Graciano Prekalj, predsjednik Lovačkog saveza Istarske županije.
„Mora ga određeno vrijeme goniti, i nakon nekog vremena pas se mora vratiti. To je ono što se ocjenjuje, a cilj je utvrditi koji psi imaju bolji nagon za brže pronalaženje zeca, za duže goniti ga, onda se ocjenjuje i način na koji pas laje kod pronalaska zeca, pa kod praćenja imaju karakteristično ponašanje. Recimo kad pas nađe zeca, on jako vrisne, i onda ga prati“, veli Prekalj.
„Računa se da najmanje 80 posto lovaca ide u lov sa psom, a ima preko 60 tisuća lovaca u RH, međutim to ne znači da je svaki lovac i vlasnik psa. Jer zakon dozvoljava na svakih šest lovaca, da je dovoljan jedan pas.
Gledajući podatke registrirane u Hrvatskom kinološkom savezu, brojke su dosta male, jer lovci mogu ići u lov na visoku divljač gdje im ne treba pas, nego idu u lov dočekom, ili idu u skupni lov , tzv. hajke (na divlje svinje, primjerice). Gdje broj lovaca može biti 20, 50 ili 100. A pasa da bude 5, 8, 10 ili 15, jer u takvom lovu veliki broj lovaca, sudjeluje uz daleko manji broj pasa.
Kao što smo i danas vidjeli, kod žrijeba, da vodič sudjeluje u natjecanju sa šest svojih pasa. Znači, kada pse pretvorite u vodiče onda, i ako ima pasa, vlasnika ima puno manje.
Ali, u slučaju lova na zeca, vrlo je teško pronaći ga, ako lovac nema psa. Isto i pronaći fazana, jarebicu ili šljuku. Praktički su to nemoguće misije da idete šumom i da će slučajno nešto preletjeti. To se uglavnom neće desiti“, veli Prekalj.
Nekada, dok je bilo puno više divljači, bilo je i puno više lovačkih pasa koji su lovili zajedno sa lovcima. A sada ima sve više krupne divljači, i sve manji broj pasa je potreban za skupni lov.
I jesmo li mi i koliko ugroženi od male divljači, poput zeca, u Istri primjerice? Šteta se napravi, ali to nisu neodržive štete. Velike štete su sa krupnom divljači. U sitnoj divljači nije problem smanjenja broja te divljači puškom, znači lovom. Nego uvjetima, ako divljač nema uvjeta, onda nestaje“, rekao je Prekalj i za nedjeljno natjecanje izjavio „ne bi bilo dobro da pada kiša, zbog mirisa divljači koji je uslijed kiše slabije izražen“.
Završetak natjecanja i proglašenje pobjednika pasa goniča na zeca, očekuje se u nedjelju u kasnim poslijepodnevnim satima, a održat će se u Lovačkom domu na Ripendi uz lovački ručak. (K.Š.P./Foto:5portal.hr)06.10.2024./09:07:51