U subotu, 23. studenog 2024., Pazin je bio domaćin nezaboravne svečanosti u čast maestru Nellu Milottiju i mješovitom pjevačkom zboru Roženice. Ovaj dvostruki kulturni događaj, koji je obuhvatio znanstveni simpozij i koncert, bio je prilika da se prisjetimo velikog naslijeđa maestra, te da se svečano obilježi 45. obljetnica postojanja Zbora Roženice, kojeg je maestro Milotti vodio od osnutka 1979. do kraja 2002. godine.
Znanstveni simpozij: Nello Milotti, zbor Roženice i zborsko pjevanje jučer, danas i sutra
Događanje je započelo znanstvenim simpozijem "Zborsko pjevanje jučer, danas i sutra" u organizaciji Hrvatske udruge zborovođa u koncertnoj dvorani „Istra“ u Spomen domu u Pazinu. Simpozij je okupio stručnjake, glazbene povjesničare i istraživače koji su razmatrali ogroman doprinos maestra Milottija u glazbenom, kulturnom i obrazovnom životu Istre te njegovu povezanost sa zborom Roženice povodom njihove 45. obljetnice kontinuiranog uspješnog rada. Predavanja su obuhvatila različite aspekte zborskog stvaralaštva kroz povijest te nove trendove u radu sa zborom.
Simpozij je otvorila Ines Kovačić Drndić, dirigentica i predsjednica Zbora Roženice, s temom "Zbor Roženice - 45 godina postojanja i sjećanje na maestra Nella Milottija". Kovačić Drndić je istaknula važnost Milottijevog naslijeđa, njegovu pedagošku ulogu te značaj Zbora Roženice u kulturnom životu Istre i šire. Nakon nje, Branislav Ostojić održao je izlaganje "Pjevački zborovi u Istri od 1943. do 1945. godine", u kojem je istraživao povijesni kontekst glazbenog života u Istri tijekom Drugog svjetskog rata i njegov utjecaj na razvoj pjevačkih zborova.
Dijana Atanasov Piljek predstavila je temu "Sociološki aspekt nastave izbornog kolegija 'Zborno pjevanje' na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu", razmatrajući obrazovni aspekt zborskog pjevanja i njegovu ulogu u formiranju novih generacija zborovođa. Helga Dukarić Dangubić, u svom izlaganju "Od tradicije do suvremenosti: Povijest i razvoj ženskog zborskog i klapskog pjevanja u Hrvatskoj", osvrnula se na razvoj ženskih zborova i klapa, ističući kako su ova pjevačka tijela oblikovala glazbenu scenu Hrvatske kroz povijest.
Tema "Dječja popularna glazba u istarskoj ljestvici", koju je predstavila Natalija Banov, izazvala je veliko zanimanje, jer je Banov predstavila kako su se elementi istarskog melosa utkali u popularnu glazbu kroz nove dječje pjesme. Domeniko Briški održao je izlaganje "Utjecaj teksta na glazbu", proučavajući kako lirika oblikuje glazbenu strukturu i izvedbu u zborskoj glazbi.
Nakon stanke, u drugom dijelu simpozija, Ivana Petravić predstavila je temu "Silent Voices – otkrivanje repertoara i zvuka zborske glazbe razdoblja renesanse", analizirajući bogatstvo renesansnog zborskog repertoara i njegove specifičnosti. Jure Šaban-Stanić izložio je analizu "Naziv ženske klape i vokalne skupine", u kojoj je istraživao terminologiju i povijest ženskih vokalnih ansambala, dok je Bojan Pogrmilović govorio o "Zabludama u pjevanju i njihovom negativnom utjecaju na rad s vokalnim tijelima", donoseći korisne savjete u radu sa zborom.
Đeni Dekleva Radaković održala je emotivno izlaganje pod nazivom "Naš kanat je lip" i Nello Milotti, u kojem je povezala kulturno naslijeđe istarskog kanata s radom Nella Milottija. Maritna Prevejšek iz Slovenije predstavila je vrlo interesantnu tehniku optimizacije glasa kroz fonaciju sa slamčicom, koja je izazvala veliko zanimanje među polaznicima simpozija.
Simpozij je zaključio Branko Starc, predsjednik Hrvatske udruge zborovođa, koji je izložio aktivnosti udruge, radionice i festivale, te dodijelio priznanja za posebne doprinose u stvaralačkom i istraživačkom radu u području zborske glazbe.
Svečani koncert i 45. obljetnica zbora Roženice
Nakon simpozija, u večernjim satima, u prepunoj dvorani dvorane „Istra“, održan je koncert posvećen maestru Nellu Milottiju i 45. obljetnici Zbora Roženice. Koncert je bio emotivna proslava glazbenog naslijeđa ovog velikog umjetnika, uz izvedbe nekih od najljepših skladbi koje je Milotti stvorio tijekom svoje bogate karijere. Publika je uživala u multimedijalnom pristupu koncertu koji je spojio glazbu i vizualnu umjetnost, uključujući videoisječke iz života maestra Milottija, koje su pripremili Loretta Godigna i Marko Račan. Večer je protekla u znaku emocija, glazbene izvrsnosti i sjećanja na čovjeka koji je ostavio neizbrisiv trag na svih s kojima je surađivao. Odabir glazbe bila su djela ozbiljnog odnosno klasičnog repertoara Nella Milottija. Na koncertu su izvedeni Ohridski biseri za flautu i klavir te Fantazija za klarinet i klavir u izvedbi akademskih glazbenika članova Hrvatskog društva glazbenih umjetnika - Ogranak Pula: Samanta Stell, David Kumpare i Sandro Vešligaj. Na samom kraju koncerta, zbor Roženice je pod dirigentskom palicom Ines Kovačić Drndić izveo Milottijeve skladbe Suvenir i Ni ga ča je Pazin, koje su posvećene upravo Pazinu i Istri.
Priznanja i pokrovitelji
Koncert je organizirala Udruga za očuvanje spomena na istarske skladatelje u suradnji s Centrom za kulturu i obrazovanje, Pazin, Udrugom Ars Cultura i zborom Roženice, sve u sklopu manifestacije „Milottijevi dani“. Na koncertu su bili nazočni gospodin Vladimir Torbica, pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije koji se kao pokrovitelj koncerta obratio publici prigodnim riječima i čestitao 45. rođendan zboru Roženice te Gradonačelnica Grada Pazina gđa Suzana Jašić koja je svojim prisustvom i pokroviteljstvom podržala ovu manifestaciju. Posebno priznanje, nagradu Hrvatske udruge zborovođa, zboru Roženice i njegovoj voditeljici Ines Kovačić Drndić je na kraju koncerta uručio predsjednik Hrvatske udruge zborovođa, maestro Branko Starc. Ovo je drugo značajno ovogodišnje priznanje zboru jer je u rujnu zbor primio Zahvalnicu Istarske županije za izniman doprinos kulturi Istarske županije povodom 45. obljetnice uspješnog rada zbora.
Nello Milotti je posvetio život glazbi i zajednici
Nello Milotti (1927.–2011.) bio je izniman skladatelj, dirigent i pedagog, čiji se život i stvaralaštvo isprepliću s poviješću istarsko-primorskog kraja. Rođen u Trstu, a odrastao u Puli, Milotti je rano pokazao talent za glazbu, svirajući klarinet, mandolinu i harmoniku. Tijekom Drugog svjetskog rata pridružio se partizanima, gdje je svojim glazbenim umijećem podizao moral suboraca. Njegova prva skladba, Marš istarske brigade, nastala je 1944. u šumama Gorskog kotara, a time je započela karijera koja je trajala više od šest desetljeća. Milotti je bio jedan od najplodnijih autora festivala Melodije Istre i Kvarnera (MIK), čije su skladbe osvajale srca publike i žirija, posebice tijekom 1960-ih i 1970-ih. Bio je višestruki dobitnik nagrade „Roženice“, koja danas nosi njegovo ime, kao i mnogih drugih priznanja, uključujući titulu viteza Talijanske Republike i Grb Istarske županije.
Zahvala i naslijeđe
„Nello Milotti živio je za glazbu, od prvog do posljednjeg daha. Njegov entuzijazam, jednostavnost i ljubav prema umjetnosti nešto su što ćemo uvijek nositi sa sobom,“ izjavila je Ines Kovačić Drndić, dirigentica zbora Roženice koju je maestro Milotti izabrao za svoju nasljednicu i prepustio joj zbor Roženice krajem 2002. godine i koja uspješno vodi zbor već više od 20 godina.
Na kraju večeri, publika je s dugotrajnim aplauzom ispratila izvođače, dok su organizatori zahvalili svima koji su pridonijeli ovoj glazbenoj večeri, koja je još jednom potvrdila da sjećanje na maestra Milottija živi kroz njegovu glazbu. Koncert „Sjećanje na maestra Nella Milottija“ bio je više od glazbenog događaja – bio je to emotivan hommage čovjeku koji je glazbom obogatio kulturnu baštinu i donio radost generacijama.
Proslava 45. obljetnice zbora Roženice još je jednom pokazala snagu zajedništva i glazbene izvrsnosti. Uz poštovanje prema prošlosti i maestru Milottiju, zbor nastavlja graditi budućnost zborskog pjevanja, spajajući generacije i nadahnjujući publiku u Hrvatskoj i šire. (5p)26.11.2024./08:40:32