Vijećnici Općinskog vijeća u Raši dali su suglasnost na statusnu promjenu pripajanja trgovačkih društava (TD) VODOVOD LABIN (d.o.o. i ALBANEŽ d.o.o. TD VODOVOD PULA d.o.o. detaljno obrazloženje o tome podnio je direktor Vodovoda Labin, Alen Golja, na sinoć održanoj 26. redovnoj sjednici Vijeća.
„Što je sa sanacijom vodovoda Lončari? Mještani su postali jako zabrinuti za situaciju sa vodom na tom području“, pitala je Orijeta Jelčić (IDS – ISU) u raspravi koju je otvorio predsjednik Vijeća, Željko Zahtila.
„Projektna dokumentacija je u izradi, i projekti su gotovi, samo se čeka financijska konstrukcija i možemo krenuti u sanaciju“, odgovorio je direktor, Golja i pojasnio. „Mi smo u posljednjih godinu i pol ili dvije, ulagali u Sv. Marinu i Ravni i tu se potrošilo dobar dio novaca.
Prema Uredbi od prošle godine, a vezano uz investicije, na određenoj jedinici lokalne samouprave može se investirati onoliko koliko se uprihoduje, namjenskih sredstava za investicije. Mi smo uveli namjenski dodatak od 0,30 centi po kubiku. Vidjet ćemo na koji način to plasirati, prema Hrvatskim vodama, vezano za bespovratna sredstva.
Kroz ovo objedinjavanje, vjerujem da će nam se otvoriti dodatni fondovi i da ćemo to riješiti. Mi smo to stavili u plan za slijedeću godinu i za onu iduću godinu, barem u nekakvim etapama, a sada sve ovisi o financijskoj konstrukciji. Ali, to je prioritet broj jedan“, naglasio je Golja.
„Zašto se prijenos imovine ne vrši direktno iz Vodovoda Labin na Vodovod Pula, već se tu miješaju jedinice lokalne samouprave?“, pitala je Admira Žakula (HDZ).
„Da mi nismo išli u proces pripajanja, recimo da smo odbili, ima i takvih Vodovoda u RH, onda ministarstvo donosi odluku o prestanku postojanja, primjerice Vodovoda Labin. Imovina svih Vodovoda, ne može biti u temeljnom kapitalu niti može biti ovršena.
Ta imovina je vlasništvo jedinica lokalne samouprave (JLS) . I da se dogodi, to što se neće desiti, tu imovinu bi se prenijelo na JLS, koja treba platiti PDV i onda Uredbom sa JLS prenese na Vodovod Pula. Da bi to spriječili morali smo ići u pripajanje, inače to je samo u tom slučaju“, odgovorio je Golja.
Pitala je Admira Žakula i za vezu sa TD Albanež d.o.o.? „ Oni su kao i Vodovod Labin u uslužnom području 24 i mi se praktički sve tri firme spajamo u jednu- Vodovod Pula. I Skupština mora donijeti takvu Odluku da se skupa sa TD Albanež, spajamo u Vodovod Pula. I buduća imovina se dijeli na tri dijela, sukladno svojim omjerima vlasništva koja unose u novo TD. I svi smo suvlasnici tog budućeg Vodovoda Pula- Labin. Cerovlje i Gračišće su isto u našoj Podružnici.
Albanež je firma u 100 postotnom vlasništvu Općine Medulin, a da je i Općina Raša imala svoju firmu za vodoopskrbu i odvodnju i ona bi bila tu navedena.
I rekli ste, da broj zaposlenika VL ostaje na svojim radnim mjestima?, pitala je dalje Žakula. „Da, svi ostaju osim mene, jer se uprava gasi danom pripojenja“, istaknuo je Golja. I na kraju je Žakula pitala, „koja je svrha tog pripojenja? Donosi li nam u konačnici dobro ili loše?“
„Mi jedini u cijeloj Istri nismo povezani ni sa kim, imamo dovoljnu količinu vode, i svoj sustav, koji bi mogao egzistirati samostalno. Međutim, RH kod pristupanja u EU, potpisala je jedan dokument kojim su rekli da će smanjiti od 170 vodnih isporučitelja, na 76, i morali su ih nekako prekrojiti. Logičnije bi bilo da se Vodovod Pula spojio sa Buzetom, jer su „pupčano“ vezani za Butonigu. Ali zbog veličine to se nije dogodilo. Mi smo ipak najmanji u cijeloj IŽ. Imali smo i sve uvjete da budemo samostalni, zato smo i išli sa tužbom prema Ustavnom sudu. Koji je nažalost, rekao da smo u krivu.
I ono što bi u budućnosti trebalo donijeti dobroga, a mi tu i nekih dobrih stvari. Mi ćemo biti firma koja će imati veću količinu kvalitetnog ljudskog potencijala. Poglavito danas, kada znamo kakva je situacija na tržištu rada, posebno kad je riječ o stručnjacima, inženjerima. Oni koji će voditi investicije, a pred nama su velike investicije. Sto milijuna eura nije malo, treba voditi cijelu tu priču. Isto se događa u Puli, dvije aglomeracije, znači ogromni projekti gdje ćemo sinergijom sigurno to sve puno lakše odraditi.
I kad se sve to stabilizira kroz nekih godinu, godinu i pol dana, vjerujem da će i cijena biti optimalna prema našim građanima. Neke službe morat će se spojiti, kod nabave, primjerice, naručuje li se kilometar cijevi ili 100 kilometara, odrazit će se na cijenu. Tako da u budućnosti vjerujem bit će benefita. U suštini trebalo bi sve to biti korektno.
I aglomeracija ostaje u Labinu i radimo ju sa svojim ljudima“, naglasio je Golja. Kako više nije bilo pitanja, direktor Vodovoda Labin, zahvalio se svim vijećnicima i članovima općinske uprave u Raši, na suradnji svih prethodnih godina.
„ I ovo mi je vjerojatno posljednji puta da sam na Vijeću kao direktor Vodovoda Labin. Zahvaljujem se u svoje ime i u ime svih zaposlenika Vodovoda i očekujem prije nego se spojimo, da odredite jedan datum da zajedno pogledamo cijeli projekt (aglomeracije) i da se rastanemo u jednom vedrom tonu. Jer, zaslužili ste svi zajedno po pitanju aglomeracije da završimo na taj način“, rekao je Alen Golja, i još jednom se srdačno svima zahvalio. (K.Š.P.)28.11.2024./08:21:06