Nikad se toliko o otpadu nije pričalo kao ovih dana. Naime, 31. siječnja bio je zadnji rok za donošenje Odluke o pružanju javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada, s kojom je u srijedu upoznato i Općinsko vijeće Općine Raša na 7.redovnoj sjednici te jednoglasno usvojilo Odluku, koju je vijećnicima obrazložio direktor komunalnog poduzeća 1.Maj. Labin, Alen Golja.
`Odluka je važna, prvo zbog komunalne usluge zbrinjavanja otpada, koja više neće biti komunalna, nego je od 01.veljače javna usluga. Temelji se na ekonomskoj cijeni, naznačeno je kako se formira, i nema više socijalnu komponentu. Druga važna stvar je, da smo do jučer čekali na pojašnjenje Ministarstva zaštite okoliša, vezano za miješanje komunalnog i biorazgradivog komunalnog otpada, jer se zakonodavcu dogodio previd. Naime, Kaštjun je napravljen za obradu biorazgradivog otpada. Prema sadašnjim odredbama zakona mi moramo odvajati taj otpad u zelenu i smeđu kantu i sve to odvojeno prikupljati i voziti na deponiju, a potom to pomješati u kamionima koji će to voziti prema Kaštjunu. Na taj način stvaramo dupli trošak. Međutim, vidjeli smo da bi bili u suprotnosti sa zakonom da smo ugradili u ovu Odluku da ne odvajamo. I upravo sam dobio dopis koji je upućen od župana Ministarstvu da se to razriješi, da ne budemo u nepovoljnijem položaju s obzirom da imamo Kaštjun.
Napisali smo odluku koja vam je u materijalima i u završne odredbe stavili da ćemo napraviti jednu ekonomsko-tehnološku analizu da vidimo što je nama isplativo. Ako se pokaže da je građanima Labinštine isplativije odvajati biorazgradivi otpad, onda ćemo ga odvajati, ukoliko nije,nećemo. Tako nalaže i direktiva EU -da se svaka komponenta može odvajati samo ukoliko je to isplativo. Ako nije isplativo, ne treba se odvajati. Upravo je zbog toga Odluka išla u donošenje po hitnom postupku, jer smo čekali na Odluku Ministarstva po tom pitanju, koju još nismo dobili`, pojasnio je Golja.
Nakon iscrpnog obrazloženja vijećnike je zanimalo tko će vršiti zamjenu kanti i za čiji račun, što će biti s razbijenima, gdje s pepelom, hoće li se otpad iz Kaštjuna spaljivati u cementari Koromačno, kako se mjeri volumen otpada, što kad kante zakrče usku ulicu, koliko će biti povećanje cijene. Nakon ponuđenih odgovora, Golja je poručio, `s građanima će se potpisivati ugovori o pružanju usluge, svi će dobiti rok od 15 dana, a uz ugovor, odluku , cjenik i upitnik, u kojem će se moći izjasniti po mnogim pitanjima. Nama je u interesu da vama udovoljimo`, tim riječima zaključio je Golja, svoj razgovor s vijećnicima. (Katarina Šoštarić-Perković)01.02.2018./07:22:50