Zamisao o znanstveno obrazovnom programu GLOBE (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša) obznanio je na Dan planeta Zemlje 1994. godine tadašnji američki potpredsjednik Al Gore. Na isti je dan (22. travnja) 1995. godine program pokrenut u SAD-u, a vlade mnogih zemalja diljem svijeta tih su dana s američkim predstavnicima potpisale sporazume o provođenju programa GLOBE. Hrvatska je bila među prvim zemljama koje su pristupile ostvarivanju tog svjetskog programa (sporazum je potpisan 13. travnja 1995.). Supotpisnici Sporazuma o implementaciji programa GLOBE u Hrvatskoj su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa i Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, a neposredna provedba povjerena je Zavodu za školstvo Republike Hrvatske (današnja Agencija za odgoj i obrazovanje).
Program GLOBE je znanstveno-obrazovni je program u kojem učenici sustavno prate promjene svojeg neposrednog okoliša i izmjerene podatke unose u jedinstvenu i otvorenu bazu podataka, koja je na raspolaganju svim korisnicima interneta. Prikupljeni podaci mogu koristiti znanstvenoj zajednici u interpretaciji promjena koje zahvaćaju okoliš na lokalnoj i globalnoj razini, a škole ih mogu koristiti kao ilustraciju onoga o čemu se uči ili kao izvor podataka i polazište za učeničke istraživačke projekte. Obavljajući mjerenja i motrenja u okolišu, učenici uče o odnosima u prirodi, o znanstvenoj metodologiji, o utjecaju čovjeka na prirodne sustave i senzibiliziraju se za njihovo očuvanje i zaštitu. Tijekom više od 20 godina provedbe hrvatske su GLOBE škole, njih više od 180, stekle ugled u međunarodnoj zajednici i dobile brojna priznanja.
Hrvatske su GLOBE škole razvrstane u 7 GLOBE centara, a SŠMB je sjedište Programa GLOBE za Istarsku, Primorsko-goransku i Ličko-senjsku županiju.
Ovogodišnja MŽ GLOBE smotra održat će se u labinskoj školi u petak 9. ožujka, a bit će posebna po tome što će se obilježiti dvadeseta godišnjica provođenja Programa GLOBE u Srednjoj školi Mate Blažine Labin.
Kako je sve započelo?
1998. godine uključujemo se u Program GLOBE na način da su tri naše nastavnice (Mira Hrvatin, Vesna Tupac-Prosen i Čeda Perko) završile početni tečaj osposobljavanja za GLOBE učitelje. Kasnije se osposobljavaju još i Karmen Diminić Milevoj, Nedeljko Mandić, Olivera Tadić te ravnatelj škole Čedomir Ružić.
Kroz naših dvadeset godina rada u Program GLOBE bilo je izravno uključeno preko tisuću učenika, a neizravno i svi ostali učenici naše škole.
Posebno veseli činjenica da je na studije prirodoslovlja u tim godinama otišlo preko 20 naših „globovaca“ koji su danas vrlo uspješni znanstvenici i djelatnici.
Od samog početka uključenja u Program GLOBE naša grupa postupno uvodi mjerenja i opažanja na području: atmosfere, vode, tla i pokrova ali se usporedo sa time odlučuje posebnu pažnju posvetiti korištenju prikupljenih podataka kroz rad na učeničkim istraživačkim projektima koji se bave stanjem okoliša u našoj sredini kako bismo zajednicu potaknuli na razmišljanje o važnosti očuvanja okoliša.
Pozivani su svi bivši „globovci“ škole, koji su ih predstavljali na državnoj i svjetskoj razini, da im se pridruže na svečanosti koja će se održati u sklopu MŽ smotre te mole da svoj dolazak potvrde najkasnije do 26. veljače 2018. godine na adresu elektroničke pošte: ceda.perko@inet.hr (pp)17.02.2018./08:02:32