LABIN – U utorak 24. travnja, održana je 11. redovna sjednica Gradskog vijeća. Početak sjednice obilježila su dva događaja, prvi, što će se po prvi put, a tako će biti i ubuduće, svaka sjednica vijeća pratiti i video prijenosom uživo, s mrežne stranice Grda Labina, a drugi zbog napuštanja sjednice oporbenih vijećnika Darka Martinovića i Tanje Pejić (Nezavisni zajedno). Naime Labin je među rijetkim gradovima u Hrvatskoj čije se sjednice prenose putem radio valova, a od sad će građani to moći činiti i video linkom.
Martinović i Pejić, bili su nezadovoljni kako je protekao aktualni sat, i kako su rekli, vremenom koje neki vijećnici dobivaju a neki ne, kao i preopširnim odgovorima. Martinović je to nazvao jeftinom demagogijom, a Pejić je bila mišljenja, da se nekim vijećnicima dozvoljava i vrijeme koje im ne pripada, te kako se pitanjima i odgovorima krši poslovnik, jer traju puno dulje od predviđene tri minute. Da napomenemo kako svaki vijećnik ima pravo na po dva pitanja, plus jedno u ime kluba vijećnika kojem pripada. Od sat vremena, više od polovice potrošeno je na pitanja SDP-ovih vijećnika Daniela Mohorovića i Neel Rocco, kao i na odgovore na postavljena pitanja. Tako su bez mogućnosti postavljanja pitanja ostali vijećnici Renata Kiršić (IDS-HNS-HSU), Željko Ernečić (SDP), te Tanja Pejić i Darko Martinović (Nezavisni zajedno).
Zbog te nemogućnosti Martinović i Pejić su demonstrativno napustili vijećnicu, i prozvali predsjednicu vijeća, Eni Modrušan, da se ne pridržava vijećničkog poslovnika. (A.Š.) 13:19/24.04.2018.
Povodom događanja na aktualnom satu. nakon završetka sjednice, obratila nam se i vijećnica Neel Rocco (SDP), te njen dopis prenosimo u originalnom obliku:
Opstrukcija rada gradskog vijeća
Na gradskom vijeću Grada Labina 24.4.2018., na Aktualnom satu, odgovori gradonačelnika su trajali po 5 minuta i više, mada je u poslovniku gradskog vijeća predviđeno maksimalno dvije minute.
Time je gradska vlast uspješno spriječila niz njima moguće neugodnih pitanja, jer kada je prošlo pedeset minuta (vijeće je počelo sa 10 minuta zakašnjenje) predsjednica vijeće je zaključila Aktualni sat, bez obzira što nisu svi vijećnici imali priliku postaviti svoja pitanja.
Ovakvo tumačenje pravila (gdje se Aktualni sat strogo smatra kao “sat vremena”) je ne samo bezobrazno, nego i vrlo nedemokratski, jer se time ograničava sloboda govora gradskih vijećnika. Aktualni sat je jedina mogućnost da se pojedinačni vijećnici obrate javnosti s temama i problemima koji nisu dio dnevnog reda, jer za staviti točku na dnevni red treba potpis od šest vijećnika.
Konstatiram da se pravila poslovnika čitaju kako gradskoj vlasti odgovara. Pojam Aktualnog sata se tumači strogo, kao točno sat vremena (a u ovom slučaju čak i samo 50 minuta), ali pravila povezana sa trajanjem odgovora na vijećnička pitanje se uopće ne obadira.
Tražim od predsjednice gradskog vijeća da ubuduće postupa nepristrano. Po mom mišljenju, Aktualni sat bi trebao trajati onoliko koliko je potrebno, dakle dok nisu svi vijećnici koji tako žele postavili svoja pitanja. To bi bilo najbolje. Druga varijanta je, da se predsjednica u budućnosti drži SVIH pravila i strogo ograničuje trajanje odgovora na vijećničko pitanje na propisane 2 minute.
Neel Rocco