Crveni križ Labin program “Medicinsko pomagalo-pomoć obitelji” provodi od 2006. godine, iako se s posudbom prvih pomagala započelo još 2003. godine. Riječ je o posudionici medicinskih pomagala osobama starije životne dobi, palijativnim bolesnicima te osobama u oporavku nakon ozljeda ili operativnih zahvata.
Naša posudionica po broju pomagala i korisnika među najvećima je u Istri, i kako raste potreba u zajednici za ovakvom pomoći, tako su i veći izazovi pred njima: od zapošljavanja osobe da ga vodi i provodi, do obnove i nabave pomagala, prostora za skladištenje te kombija za prijevoz kreveta. Program je i radno i emotivno vrlo intenzivan.
Tijekom godina, iz donacija, projekata te vlastitim sredstvima nabavljeno je 197 pomagala: električnih i mehaničkih bolničkih kreveta, invalidskih kolica, toaletnih stolaca i kolica, hodalica, rolatora, antidekubitalnih madraca, stolića za hranjenje, samostojećih trapeza, povišenja za WC, štaka, štapova i sl. Najtraženiji su svakako bolnički kreveti, kojih imaju 45, od koji 31 električni.
S posljednjim danom 2019. godine, pomagala je koristilo i koristi 160 korisnika uglavnom s područja Labinštine. Tijekom 2019. godine, za posudbu im se obratilo oko 140 osoba, od kojih su u potpunosti ili djelomično mogli pomoći 94 osobe. Sveukupno, tijekom iste godine evidentirano je 108 reversa, od kojih: 30 bolničkih kreveta, 20 invalidskih kolica, 17 toaletnih stolica ili kolica, 20 hodalica, 18 štaka, 3 povišenja za WC, 13 samostojeća trapeza, 9 AD madraca itd. Prosječna dob korisnika je 75 godina, a oko 66% njih su žene.
Tijekom 2019. godine, vlastitim sredstvima kupljena su 2 samostojeća trapeza, dok su im građani donirali (rabljeno) povišenje za WC školjku, invalidska kolica, štap na 4 nogice i hodalicu, jedan sugrađanin kupio je 4 toaletna kolica, 1 toaletni stolac i AD madrac, dok su od udruge dobili 1 invalidska kolica.
Kako program funkcionira?
Kad im se građani obrate za pomoć za oboljelog ili onemoćalog člana obitelji kojemu je pomagalo potrebno, otvaramo upit kojim traže osnovne podatke o korisniku te njegovim potrebama. Ukoliko je pomagalo odmah dostupno, ono se i posuđuje te zadužuje reversom. Pri posudbi bolničkih kreveta, koje uglavnom prevoze i montiraju njihovi volonteri, s korisnikom se sklapa i ugovor o posudbi. Pomagala se posuđuju dok postoji potreba korisnika.
Program se za sada financira iz donacija građana i projektno, te iz vlastitih sredstava. S obzirom na nepredvidljivost projektnog financiranja, te nedostatnu količinu donacija građana (godišnje se tako prikupi između 4 i 5 tisuća kuna donacija od osoba koje su koristile uslugu posudionice), ukoliko lokalne vlasti program ne podrže, u skoroj budućnosti moguće je da se posudba krene naplaćivati.
Tijekom 2019., u prevoženju i montaži bolničkih kreveta sudjelovalo je 4 volontera, sa 68 volonterskih sati. Nerijetko ukoliko volonteri nisu u mogućnosti, pomagala prevoze i montiraju i same djelatnice.
Uz spomenute probleme s početka teksta, izazov je i praćenje korištenja pomagala. Na žalost, nije rijedak slučaj da se pomagalo ne razduži usprkos prestanku potrebe, da se odloži u neprikladne uvjete ili slabo održava te se zbog toga uništi, ali i da se posudi trećoj osobi bez našeg znanja i odobrenja. Takav pristup otežava i bržu rotaciju pomagala, jer je posebno teško ne moći pomoći nekome tko pomoć treba sad, posebice kada je riječ o palijativnim bolesnicima.
Želite li donirati za ovaj program, možete to učiniti na Crvenom križu, ili uplatom na žiro račun IBAN HR 47 2402006 1100130987, poziv na broj 601 ili 1072.