• O portalu
  • Pravila korištenja
  • Opći uvjeti i GDPR
  • Partneri
  • Korisne informacije
  • Vrijeme
5portal.hr
  • Naslovnica
  • Najčitanije
  • Vijesti
  • Istra
  • Crna kronika
  • Sport
  • Kultura
  • Gradske ćakule
  • Kontakt
×

U cijeloj Hrvatskoj zatvaraju se trgovine, barovi…

U Hrvatskoj je u srijedu bilo 87 ukupno zaraženih osoba koronavirusom. Od četvrtka u 0:01 na snazi su posebne mjere koje će vrijediti 30 dana, a kojima se zatvara čitav niz objekata i značajno ograničava mogućnost širenja virusa u populaciji.

Ministar zdravstva Vili Beroš potvrdio je da je trenutno šestoro novih zaraženih koronavirusom, a pet osoba je ozdravilo.

Obavljeno je više od 1171 testiranja, a više od 10.000 osoba je u samoizolaciji. Ukupno je oboljelo 9 zdravstvenih radnika.

Od četvrtka u 0:01, na snagu stupa čitav niz mjera kojima je za cilj osigurati strože mjere socijalnog distanciranja, a u svrhu ublažavanja mogućnosti širenja epidemije. Podsjećamo na potrebu pridržavanja mjera osobne higijene i socijalnog distanciranja svakog pojedinca: u zatvorenim prostorima potrebno je držati distancu od 2 metra, na otvorenom prostoru od 1 metar.

U pripremi je odluka kojom se u Hrvatskoj otkazuju svi javni događaji i okupljanja, obustavlja se rad za sve uslučne djelatnosti koje nisu prijeko potrebne za funkcioniranje zajednice, primjerice muzeji, kazališta, kina...

Obustavlja se i rad ugostiteljskih objekata svih kategorija, uz izuzetak pripreme te dostave hrane te rada pučkih kuhinja.

Također će se obustaviti rad svih trgovina, osim: prodaje prehrambene i higijenske artikle, ljekrane, benzinskih crpki, kiosaka, pekarnica, specijaliziranih trgovina s dječjom opremom, prodajom hrane za životinje, prodajnom specijalizirnaih ortopedskih pomagala...

Obustavlja se rad teretana, sportskih centara, fitness i rekreacijskih cenatara, svih organiziranih treninga, plesnih škola, dječjih i drugih radionica. Vrijedi i obustava vjerskih okupljanja.

Objekti koji će raditi moraju osigurati što veću udaljenost radnika te mjere socijalne distance. Također, moraju osigurati provjetravanje prostora, mjere pojačane higijene i svakodnevnog čišćenja prostora, a moraju osigurati i punkotve s dezinfekcijskim sredstvima, te plakate o pravilnom pranju ruku i zaštite.

Poslodavci su dužni organizirati rad od kuće, organizirati telekonferencije, otkazati službena putovanja, zabraniti dolazak na posao radnicima koji boluju od akutnih respiratornih bolesti.

Lokalni civilni stožeri bit će zaduženi za provedbu te mjere.

Vrijedi i privremena zabrana kretanja osoba preko graničnih prijelaza.

Hrvatskim državljanima omogućit će se povratak u RH, a državljanima članicama EU povratak u matične države.

Izuzeci se odnose na zdravstvene djelatnike, stručnjake za skrb o starijima, prekogranične radnike; na policijske službenike, timove civilne zaštite, vojno osoblje, međunarodno vojno osoblje, putnike u tranzitu, a to će se morati osigurati dodatno.

Sve trgovine koje će raditi će morati poštivati mjere Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, a HZJZ će izdati preporuke za prijevoz koje će vrijediti na nacionalnoj razini.

Podsjećamo da se osobe u samoizolaciji moraju striktno pridržavati uputa koje su im dane.

Od srijede, 18. ožujka vrijede posebne mjere koje će se primjenjivati sljedećih 30 dana, a koje će bitno utjecati na starije osobe kao najugroženiju skupinu. Mjere imaju za cilj zaštititi starije od zaraze. Sve informacije o posebnim mjerama možete pronaći ovdje.

Na snazi su i dalje donesene mjere za smanjenje unosa bolesti u populaciju i jačanje nadzora nad širenjem koronavirusa.

Najbolja zaštita je poštivanje mjera prevencije te izbjegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta.

  • Labinski ŠiZovci na Grand finalu u Puli

    02.06.2026
  • Županija potpisala ugovor s udrugom INPROMO iz Labina, nastavlja podržavati uključivanje osoba s invaliditetom na tržište rada

    02.06.2026
  • Policija upozorava

    02.06.2026
  • Više od 200 srednjoškolaca predstavilo projekte na završnici programa Škola i zajednica (ŠiZ)

    02.06.2026
  • Sutra novo pogoršanje vremena

    02.06.2026
  • Hrvatske turističke kompanije omogućile boravak i psihološki oporavak obiteljima s djecom iz Ukrajine

    01.06.2026
  • Zabrana loženja vatre na otvorenom od 1. lipnja do 31. listopada

    01.06.2026
  • Novi mjesečni katalog Jedinstva

    31.05.2026
  • Još jedna međunarodna nagrada za promotivni film Turističke zajednice Istarske županije

    30.05.2026
  • Čestitka gradonačelnika Blaškovića povodom Dana državnosti Republike Hrvatske

    30.05.2026
  • Dovršena aktivnost uklanjanja i uništenja eksplozivnih sredstava

    30.05.2026
  • Sljedećeg petka otvorenje nove izložbe u Gradskoj galeriji Labin

    30.05.2026
  • `Zbudimo se 2026.` vraća sport, zabavu i zajedništvo u Nedešćinu

    29.05.2026
  • Uspješno realiziran projekt izrade projektne dokumentacije Narodnog muzeja Labin

    29.05.2026
12345...639640

Pratite nas

6_6
EVENT_VSuAD_2026
Vikend ponuda 28 5 - 31 5 2026 I
hari600x400
ezgif.com-animated-gif-maker_16
17594989969

O PORTALU

  • Sjedište: Slobode 63, 52 221 Rabac
  • Ured: Rudarska 1, 52 220 Labin
  • OIB: 90625517782
  • +385 52 854 033
  • +385 52 854 033
  • +385 91 130 31 80
  • autor@5portal.hr

Popularne kategorije

  • Vijesti
  • Najčitanije
  • Istra
  • Vijesti
  • Sport
  • Kultura
  • Crna kronika
  • Kontakt

FACEBOOK

5portal.hr
Copyright © 2020 All Rights Reserved. Created by ProBiz