„Dom za starije osobe Labin, jako nas je istrošio“, izjavio je gradonačelnik Labina, Valter Glavičić u svom Izvješću o radu od 1. siječnja do 30. lipnja, 2024., na 28. redovnoj sjednici Gradskog vijeća. „Dom funkcionira oko šest mjeseci i troškovi su 400 tisuća eura, što znači da će nas godišnje stajati oko 800 tisuća eura. To je cijena koju smo postavili. Imali smo prvi takav Dom u Istri i Hrvatskoj.
Istina je da su cijene niže tamo gdje ih sufinanciraju država i županija, a ova cijena je takva jer smo tu samo mi, Grad Labin.
Problem zapošljavanja po malo se rješava, ljudi su većinom prvi put ušli u novu zgradu i novi kolektiv i većina su korisnici Doma koji nikada prije nisu bili nigdje u Domu za starije osobe. Stanje se do sada, više-manje stabiliziralo. I najmanji problem bio je novac, a više su bili problem kadrovi i sve ostalo. Dom je bio teret ove generacije, izabrali smo ga za prioritet i sada znamo da od 2025. na dalje imamo u obavezi cifru od 800 tisuća eura godišnje.
Ispunili smo i dug prema našim rudarima i uredili spomenik započet prije 40 godina, i u čast labinskim obiteljima koje to zaslužuju, morali smo ga dovršiti.
Na Vinežu se dovršava pravi sportski centar, namijenjen djeci koja bi inače, krenula provoditi vrijeme tipkajući. Započeta je na Vinežu izgradnja Dječjeg vrtića, krenuli smo sami, nakon što smo više puta pokušali dobiti neka sredstva izvana. Bit će gotov do početka pedagoške godine 2025..
U Rapcu je u Omladinskoj ulici puno toga izgrađeno, samo komunalna infrastruktura nije pratila individualnu izgradnju, pa su tek sada došli na red prometnica, javna rasvjeta i nogostup za pješake.
Za uređenje zgrade RIŠ-a postigli smo sporazum sa MUP-om RH. U Ripendi spašavamo zgradu osnovne škole od propadanja, stavljajući ju u funkciju Centra pčelarstva, ujedno će služiti za rad mjesnog odbora i druge društvene sadržaje.
Veliko kupatilo namijenili smo za zanimanja mladih, Grad Labin nema sedam milijuna eura za to uređenje, ali putem Fonda za pravednu tranziciju nastojimo ga staviti u funkciju za neke poslove koje mali gradovi od 10 tisuća stanovnika baš i nemaju.
Deficit je radne snage u građevinskoj djelatnosti, turizmu, javnom prijevozu, a ovo će biti poslovi koji nisu čista industrija ni turizam.
Država je sa nizom izmjena zakona, a Vlada RH donošenjem Uredbi, izmijenila politiku plaća, za rad noću, subotom, vikendom, i naredila je povećanje plaća koje prati troškove života, odredila je čak koliko netko mora primati, a sve to mora zadovoljiti jedinica lokalne samouprave.
Udio roditelja u cijeni usluge Dječjeg vrtića već 15 godina stoji na 92 eura. Kakve su plaće bile onda i kakve su sada? I sve što nas građani pitaju, sve to dolazi nama u rješavanje. Unatoč svemu tome imamo stabilan sustav, proračun se puni po planu. Iako se izazovno razdoblje naslućivalo na početku sezone. Pokazatelji nisu bili dobri, jer su naši glavni gosti, Nijemci u krizi, a poslije je sezona ipak dobro završila.
Volio bih da su sve ulice asfaltirane, da je kompletno obnovljeno Kino Labin i da imamo još sportskih igrališta“, rekao je između ostalog, u svom polusatnom obraćanju vijećnicima, kroz detaljno Izvješće o radu, u razdoblju 01.siječnja do 30.lipnja, 2024.., gradonačelnik Labina, Valter Glavičić. (K.Š.P./Foto:5portal.hr)04.10.2024./08:07:19