• O portalu
  • Pravila korištenja
  • Opći uvjeti i GDPR
  • Partneri
  • Korisne informacije
  • Vrijeme
5portal.hr
  • Naslovnica
  • Najčitanije
  • Vijesti
  • Istra
  • Crna kronika
  • Sport
  • Kultura
  • Gradske ćakule
  • Kontakt
×

Jubilarni 15. Festival skulpture u pijesku: Trijumf `Sredozemne medvjedice` na Rajskoj plaži u Loparu

Jubilarno 15. izdanje Festivala skulpture u pijesku na otoku Rabu uspješno je privedeno kraju, a pobjedu je odnijela fascinantna skulptura „Sredozemna medvjedica“

Jedna od najpoznatijih pješčanih plaža na Jadranu proteklih je dana ponovno transformirana u fascinantnu umjetničku galeriju na otvorenom. Jubilarni 15. Festival skulpture u pijesku okupio je kreativce koji su vizije pretočili u monumentalne forme, koristeći isključivo autohtoni loparski pijesak i morsku vodu.

Skulpture su dosezale duljinu i do 20 metara te visinu do pet metara, a svaka je zahtijevala više desetaka kubika pijeska i oko 50 sati ručnog rada - od ranog jutra pa sve do večeri. Ove godine, u jakoj konkurenciji pobjedu je odnijela skulptura „Sredozemna medvjedica“, iza koje kreativno stoje Jelena Azinović i Jaša Zelmanović, uspjevši podjednako šarmirati i struku i posjetitelje. Srebrna medalja pripala je Maksimilijanu Vučinoviću za njegovu izvedbu „Kornjače“, dok je treće mjesto na pobjedničkom postolju zauzela skulptura „Lignja“, zajednički rad autorskog tima kojeg čine August Popijač, Domagoj Barić i Dario Zvornik.

Uz kiparstvo, festival je slavio i fotografsku umjetnost kroz lov na najbolji kadar pješčanih skulptura pod specifičnim otočkim svjetlom. Najbolje oko za detalj pokazao je Goran Novotny osvojivši prvo mjesto. Druga nagrada otišla je u ruke Tatjane Pičuljan, dok je treću poziciju zauzela Joanna Rusinowska.

Poseban pečat ovogodišnjem festivalskom šušuru dao je prateći obiteljski program. Za pregršt smijeha i sjajnu interaktivnu zabavu među najmlađim posjetiteljima pobrinuo se Klaun Marko, čije su animacije i igre dodatno podignule ionako odličnu atmosferu na Rajskoj plaži.

„Ovaj festival svake godine iznova dokazuje da Lopar nudi puno više od sunca i mora. Posebno smo ponosni na ekološku komponentu festivala jer skulpture nastaju isključivo od pijeska i vode, bez ikakvih dodataka, što im daje tu predivnu, poetsku notu prolaznosti i uči nas poštovanju prema prirodi. No, njegova najveća vrijednost zapravo leži u zajedništvu - cijele obitelji zajedno uživaju u umjetnosti, gdje se spajaju kreativnost i čista zabava te stvaraju uspomene koje, za razliku od pijeska, ostaju trajne“, poručila je Katarina Paparić, direktorica Turističke zajednice Općine Lopar.

Cijeli projekt uspješno je realiziran uz partnersku potporu Turističke zajednice Kvarnera, Općine Lopar i tvrtke Imperial Riviera d.d., članica Valamar grupe, kojima organizacijski tim upućuje velike zahvale na prepoznavanju i poticanju ove vrijedne kulturno-turističke tradicije.

Ovaj pješčani spektakl označava tek službeni početak dinamične sezone u Loparu. Posjetitelje u nastavku ljeta očekuju brojna događanja, među kojima se ističu prepoznatljive Ribarske fešte, autentična Loparska noć te proslava Male Gospe. Više informacija dostupno je na službenoj stranici Turističke zajednice Općine Lopar.(5p)06.07.2026./13:35:57

  • Održana Dječja Trka na prstenac na biciklima u Barbanu

    23.08.2026
  • `Hvala vam što ste Matiji podarili još jednu priliku za život`: Obitelj Đurček zahvaljuje svima koji su bili uz njih

    23.08.2026
  • Dio Novih Zgrada bez vode

    22.08.2026
  • U sklopu svečanosti Trke na prstenac u Barbanu održano predstavljanje 13. sveska ‘Barbanskih zapisa’

    22.08.2026
  • Završen projekt priuštivog stanovanja vrijedan gotovo 4 milijuna eura

    22.08.2026
  • Oporba Općine Kršan: ‘Javni novac nije sredstvo za promociju političke stranke’

    21.08.2026
  • Jak vjetar odlomio stablo kod škole, vatrogasci na terenu

    21.08.2026
  • Koncert Gradskog orkestra Labin u Rapcu na Rivi

    21.08.2026
  • Bastijanić se oglasio priopćenjem o Svečanoj sjednici Gradskog vijeća, na kojoj nije prisustvovao

    21.08.2026
  • Obavijest o radnoj nedjelji u prodavaonicama Jedinstva

    21.08.2026
  • ARKA KINARI umjesto u petak održat će se na rabačkoj rivi u subotu

    20.08.2026
  • Istarska županija sa 180 tisuća eura podržava rekonstrukciju i dogradnju Konjičkog centra u Barbanu

    20.08.2026
  • `Korak za Matiju`: Udruga Mendula pokrenula 29. humanitarnu akciju za Matiju Đurčeka

    20.08.2026
  • Učilište otvara upise u srednjoškolske programe i tečajeve jezika

    20.08.2026
12345...661662

Pratite nas

6
600x400 5portal
hari600x400
ezgif.com-gif-maker_5
17594989969

O PORTALU

  • Sjedište: Slobode 63, 52 221 Rabac
  • Ured: Rudarska 1, 52 220 Labin
  • OIB: 90625517782
  • +385 52 854 033
  • +385 52 854 033
  • +385 91 130 31 80
  • autor@5portal.hr

Popularne kategorije

  • Vijesti
  • Najčitanije
  • Istra
  • Vijesti
  • Sport
  • Kultura
  • Crna kronika
  • Kontakt

FACEBOOK

5portal.hr
Copyright © 2020 All Rights Reserved. Created by ProBiz