Glazba utječe na koncentraciju, smanjuje tjeskobu i bol, a postoje istraživanja koja upućuju da je utjecaj glazbe na intelektualni i osobni razvoj velik. Glazba može snažno utjecati na osjećaje, raspoloženje i ponašanje. Osim što utječe na fiziologiju i pokret, izvor je intelektualne stimulacije. Učenje sviranja instrumenta, pjevanja, komponiranja, improviziranje i izvođenje, pružaju intelektualni poticaj i izazov.
Klavijatura na glasoviru ima 88 tipki, 36 crnih i 52 bijele, što je lako uočiti, a koliko je lako svirati mogu reći samo vrsni znalci. Odavno je poznato da glazba ima veliku moć na čovjeka, i da aktivno stvaranje glazbe djeluje terapeutski, pa čak i samo slušanje puno pomaže.
Ali kako naučiti svirati instrument ako moramo biti kod kuće?
Udruga „Impress“ za promicanje pozitivne afirmacije mladih sa sjedištem u Daruvaru, javlja da je akademski glazbenik i profesor klavira, Tomislav Milić, pokrenuo besplatne online lekcije, za one koji žele naučiti svirati klavir.
Milić kaže, „nigdje ne morate ići, glazbu donosim online, u vaš dom, a vi slijedite upute.“
Besplatno se može predbilježiti i pratiti youtube kanal Tomislava Milića i pronaći lekcije, kako naučiti svirati klavir, pravilno sjedenje za klavirom, postava ruku i formiranje šake, uvod u nastavu klavira, opis klavijature, učenje solmizacije, abecede, naziva tonova. Kako u nekoliko jednostavnih etapa uvježbati C-dur zajedno, te brojna druga tematska videa koji se konstantno dopunjuju.
Rođen u glazbenoj obitelji, kao dječak sa 6 i pol godina počeo je učiti klavir, kod nastavnice Dunje Lešić, a zatim prof. Romane Vuksan. U trećem razredu srednje škole seli u Zagreb i nastavlja školovanje u Glazbenoj školi „Vatroslav Lisinski“, u klasi prof. Ivanke Kordić. Muzičku akademiju u Zagrebu, upisuje 2002. godine. Diplomirao u roku, 2007.-e, u klasi prof. Jakše Zlatara, zvanjem „Akademski muzičar i profesor klavira“.
Tijekom školovanja sudjelovao na mnogim državnim natjecanjima, kao solist i u disciplini glasovirski duo. Pohađao je nekoliko seminara, te snimao za HRT. Imao je solističke koncerte diljem Hrvatske te desetak uspješnih koncerata sa Bjelovarskim triom. I s bratom Vedranom je koncertirao diljem Hrvatske. Korepetirao je mnoge zborove i surađivao s mnogim glazbenicima, a svirao je i u rock bandu „Mission impossible“.
Već 15-tu godinu živi i radi u Daruvaru kao profesor klavira i korepetitor u Glazbenoj školi Bruno Bjelinski. Učenike vodi na mnoga natjecanja, državna i međunarodna. Sudjeluje u prijamnim ispitima za Muzičku akademiju, kao mentor i korepetitor. A Glazbena škola Bruno Bjelinski, pod ravnanjem Vande Cegledi, svake godine niže uspjehe na državnim i međunarodnim natjecanjima.
Što ga uz klasičnu glazbu još zanima? Prof. Milić kaže, „Bavim se i zabavnom glazbom, sviram u kvartetu „Swing time kvartet Daruvar“ te sa Josipom Martinovićem pod nazivom „Boogie Woogie Combo“ (rock and roll). Moj najveći interes su moji sin Josip (8 mjeseci) i kćer Leona (6 godina).
Kako ste došli na ideju online, učenja glasovira? „S obzirom na situaciju i provođenje vremena kod kuće, došao sam na ideju da svoje znanje o sviranju klavira podijelim s ostalim zaljubljenicima u glazbu općenito, i sviranje klavira. Suočavam se s novim izazovima koji su došli nenadano kao i cjelokupna situacija. U 14 godina koliko radim u glazbenoj školi, održao sam preko 10.000 satova klavira, a niti jedan do sada nisam snimio. U ovoj situaciji sam shvatio koje su prednosti moderne tehnologije, snimanja satova, rada od doma i online nastave. Snimljeni sat se može više puta preslušati, pregledati te podijeliti sa milijunima ljudi.
Što još možemo očekivati na vašem kanalu? Volio bih da, videa koriste i publici izvan RH. Iz tog razloga u potrazi sam za nekim tko bi ih preveo na engleski. Planiram uvesti i satove o zabavnoj, rock i filmskoj glazbi. Kako bi se svi zainteresirani iz vlastitog doma mogli zabaviti preko besplatnih lekcija, koje im pružaju mogućnost sviranja od osnova, pa sve do najvišeg nivoa. (T.H.)15.04.2020./07:18:08