Iako je predsjednik Općinskog vijeća u Kršanu, prije tjedna dana, najavio i drugu vanrednu sjednicu u razmaku od samo sedam dana, svi su izgledi da se nešto promijenilo ili se predsjednik predomislio, jer najave nema, kao ni poziva, pa je za pretpostaviti da ni sjednice ovog ponedjeljka, 08. srpnja, 2024.-e neće biti.
Sporne su dvije stvari, kako je najavljeno, pitanje funkcioniranja Dječjeg vrtića u Kršanu, o čemu su nagoviještena velika izvješća mjerodavnih djelatnika, i kao goruće pitanje, je Poslovna zona u Kršanu.
Poznato je da se na prvi natječaj za kupnju zemljišta u Poslovnoj zoni –Kršan istok, ni jedan zainteresirani poduzetnik nije javio. Vijest o takvoj nezainteresiranosti, odjeknula je u javnosti, kao grom iz vedra neba. Ali se o njoj još uvijek nije ozbiljnije ni tematski raspravljalo, a niti zauzelo neki odlučniji stav.
Ako povučemo paralelu sa Općinom, iz neposredne blizine, u kojoj je nedavno prodano jedno zemljište u njihovoj Poslovnoj zoni, po cijeni od 19,80 eura po kvadratnom metru. Kupio ga je poduzetnik koji nema prebivalište na području te Općine, i plaća ga 49 tisuća i 500 eura.
Cijenu je odredio elaborat kojim je RH izvršila darovanje zemljišta za tu poduzetničku zonu, isto kao što je i Općini Kršan, darovano zemljište. I ta je cijena definirana u momentu darovanja, na koju Općina kao jedinica lokalne samouprave nije imala utjecaja. Isto kao što nije ni Općina Kršan.
No kako je to darovanje uslijedilo nekih godina prije 2020.-e, moguće 2019.-e (ili ranije) pa ni tada to nije izgledalo baš jeftinije, nego danas.
Uvjeti su bili postavljeni i onda prema elaboratu , i nisu promijenjeni do danas. Za 2 500 kvadrata 49 500 tisuća eura.
Zemljišta u Poslovnoj zoni te susjedne općine, uglavnom se prodaju poduzetnicima, a jedino do sada što je uzeto u najam je dio na kojem će biti postavljena solarna elektrana.
Natječajem za koji su uvjete definirali i izglasali vijećnici Općinskog vijeća, bilo je određeno da se zemljište izda u zakup, u svrhu izgradnje fotonaponske elektrane.
A zašto se išlo sa davanjem zemljišta u najam, a ne u prodaju, izvori kažu zbog veličine zemljišta, jer bi iznos za kupnju bio daleko veći od prethodnog zemljišta, nedavno prodanoga.
Odluka o davanju zemljišta u zakup u svrhu izgradnje fotonaponskih elektrana izglasana je prošle godine krajem trećeg mjeseca, a tvrtka koja je putem natječaja dobila to zemljište, iz Varaždina je. Zakupninu plaća na dva načina, kao fiksni i varijabilni dio.
Natječajem je stajalo da fiksni dio zakupnine predstavlja iznos od 0,10 eura po kvadratnom metru, što mjesečno kupca stoji 8 tisuća i 395, 80 eura.
Za varijabilni dio, Općina je u natječaju postavila uvjet da naknada za zakup zemljišta bude iznos od najmanje 1 posto godišnjih bruto prihoda ostvarenih prodajom električne energije.
Zainteresirana tvrtka iz poduzetnog Varaždina je putem natječaja ponudila više, da se osigura da će proći na natječaju, pa je za varijabilni dio zakupnine ponudila iznos od 7, 2 posto godišnjeg bruto prihoda ostvarenog prodajom električne energije. I na natječaju je prihvaćena kao najbolja ponuda, za susjednu Općinu.
Kako stvari stoje vidimo da ni tamo u susjednoj općini zemljište nije jeftino, ali se ipak prodaje, poduzetnici ga kupuju. Ili uzimaju u najam. Uglavnom, radi se i stvara neka nova vrijednost.
U Kršanu stvari tek treba pokrenuti sa mrtve točke. Istina je da su cijene svega, trenutno uzburkane, i nema garancije kada će uskoro doći do koliko –toliko mirnijeg tržišta . Ali život nije stao i neće stati. A domišljati ljudi će unatoč svim preprekama, opet poduzetnički djelovati.
Kao što je većina zemljišta u susjednoj Poslovnoj zoni već zauzeta i na njima se aktivno radi, uz još nešto slobodnih parcela, neke rezervirane za energetsku tranziciju u sklopu natječaja za fondove, pa se u njih ne dira dok se ne pripremi dokumentacija.
U poslovnoj zoni mjesta se popunjavaju, za lijevi dio kažu, već je popunjen velikim imenima tvrtki, neke su i većinski vlasnici zemljišta, pa imaju i svoje podzakupce. Sigurno njih petnaestak Općini plaća komunalnu naknadu svakog mjeseca.
A nakon što je RH darovala zemljište, na isti način kao i Općini Kršan, susjedna je Poslovna zona dobila proširenje, pa po malo stavlja u funkciju i taj novi, drugi dio Poslovne zone , u kojem će biti solarna elektrana, i novi poduzetnici koji se u zadnje vrijeme javljaju na natječaje i kupuju zemljište, a radi se i na energetskoj tranziciji. K tome, u iščekivanju su i državne ceste uz Zonu, za koju je također rezerviran jedan koridor.
I eto dvije susjedne općine, i dvije poslovne zone, dva puta je RH darovala zemljište na razdaljini od svega nekoliko kilometara, a na terenu dvije su sasvim različite priče. Ali svaku priču uvijek pokreću samo ljudi.
Nitko i ništa drugo, samo čovjek.
K.Š.P./08.07.2024./07:34:04